Eklem yaralanmaları özellikle yoğun spor yapanlarda ve gençlerde daha sık görülüyor. Ayağa kalkmaya, yürümeye, hatta kolun kalkmasına bile engel olabilen bu hastalık spor yaparken, koşarken, arabaya binip inerken ya da düşme burkulma gibi travmalar sonucu ortaya çıkabiliyor.

Nasıl tedavi ediliyor?

Eklem yaralanmalarının tedavisinde ise artroskopi yöntemi kullanılıyor. Acıbadem Bodrum Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Levent Sürer ‘’Bu yöntemde eklem içerisine çok küçük bir delikten giriliyor ve yapılar bir kamera aracılığıyla ekrana aktarılıyor. Sonrasında ise diğer bir noktadan eklem içerisine küçük bir veya birkaç delikten girilerek tanı ve tedavi yapılıyor’’ açıklamasını yapıyor.

Artroskopik cerrahi menisküs başta olmak üzere kalça, ayak bileği ve omuzda oluşan, bağ ve kıkırdak yaralanmaları, eklem kapsülü hastalıkları, eklem içi kırıkları, diz kapağı çıkıkları, eklem içindeki serbest kıkırdak, kemik ve yabancı cisimlerin çıkarılması, omuz çıkıkları, omuz sıkışma sendromları, omzu döndürücü kas yırtıkları, burkulmalar sonrası uzun süre devam eden ağrı durumları ve eklem içinde oluşan sıkışmalar sonrasında başarıyla uygulanıyor.

Operasyon tek bacak uyuşturularak yapılabiliyor

Artroskopi ameliyatı, hastaya bağlı olarak sadece işlem yapılacak bacak ya da belden aşağısı uyuşturularak gerçekleştirildiği gibi tamamen uyutularak da yapılabiliyor. Ciltte yaklaşık yarım santimetre olmak üzere iki adet kesi gerçekleştiriliyor. Kesilerden birine artroskop adı verilen ve video cihazına bağlanan, eklem içerisini görmeyi sağlayan bir cihaz yerleştiriliyor. Bu cihaza eklem içerisine dizin yıkanması ve görüntü netliği için steril serum fizyolojik veriliyor. İkinci kesiden ise diz içerisindeki rahatsızlıkları anlamamızı ve bunları tedavi etmemizi sağlayacak cihazlar yerleştirilerek ameliyat yapılıyor.