Çocuklarda alerjik nezle (saman nezlesi) nasıl teşhis edilir? Çoğu zaman burun tıkanıklığı ile baş gösteren alerjik nezle, nasıl tedavi edilir? Konuyla ilgili merak edilen tüm bilgileri Çocuk Sağlığı Hastalıkları Alerji ve Astım Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak’tan öğrendik.

Bahar aylarında birçok insanın hapşırık, burun kaşıntısı, burun akıntısı, göz akıntısı şeklinde yaşadığı ve ‘saman nezlesi’ olarak da bilinen alerjik nezle, son yıllarda çocukların önemli bir sorunu haline geldi. Çoğu kez çocukta olmaz diye bakılarak göz ardı edilen ve yine çoğu zaman erişkinlerde görülenden biraz farklı bulgu veren bu durum, tanınması ve zamanında tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır.

Çocuklarda saman nezlesinin belirtileri

Çocuklarda alerjik nezle (rinit) olduğunda, erişkinlerden farklı olarak çoğu kez burun tıkanıklığı şikayeti ön planda görülür.

Devamlı ağzı açık, horlayan bir çocuk söz konusudur.

Her zaman olmamakla birlikte hapşırık, burun kaşıntısı ve beyaz bir burun akıntısı ile gözlerde sulanma görülebilir.

Burun kanalları alerjiye bağlı sürekli tıkalı olduğundan soğuk algınlığı geldiğinde bir türlü iyileşmez.

Beyaz olarak başlayan burun akıntısı çoğu zaman sarı yeşil hale döner, peşine geniz akıntısına bağlı balgamlı öksürük eklenir ve bu durum çoğu zaman antibiyotiksiz geçmeyen sinüzite çevirir.

Burun tıkanıklığına bağlı orta kulakta sıvı birikimi ile seyreden seröz otit (kulakta sıvı birikimi) ve duyma kaybı da alerjik nezlesi olan çocuklarda çok sık yaşanan tablolardan biridir.