polen alerjisi hakkında bilgi veriyorAlerjiler çocukluk çağında en sık görülen hastalıkların başında geliyor. Özellikle bahar aylarında alerjik hastalıklara daha sık rastlanıyor. Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Baslo, alerjilerle ilgili bilinmesi gereken her şeyi sizlerle paylaşıyor.

Alerji nedir?
Alerji çevremizde yaygın olarak bulunan alerjenlere karşı ( ev tozu, polen, bazı gıdalar, gıda katkı maddeleri, kedi – köpek tüyü vb. ) duyarlı bireylerin gösterdiği abartılı reaksiyondur. Alerjik hastalıklarda genetik faktörler büyük rol oynamaktadır. Anne veya babadan birisi alerjik ise çocukta alerjik hastalık görülme riski % 40 iken, hem anne hem baba alerjik ise bu oran % 70’lere çıkmaktadır.

Bahar aylarında en sık hangi alerjiler görülür?
Astım, saman nezlesi, ürtiker bahar mevsiminde en sık görülen alerjik hastalıklardır. Bu hastalıkların başlıca belirtileri öksürme, nefes tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma, gözlerde ve burunda kaşıntı, göz altında halka oluşumu, ciltte kızarma ve kaşıntıdır.

Bahar alerjilerinin nedenleri nelerdir?
Bahar alerjileri sıklıkla polen, çimen ve yabani otlara karşı gelişir. Bu kişiler yılın diğer mevsimlerinde önemli bir sorun yaşamazlar. Her yıl belirli aylarda ( özellikle ilkbahar ve sonbahar ) tekrarlayan şikayetlerle başvururlar.

Alerjiden korunmanın yolları nelerdir?
Alerjiden korunmak için alınabilecek önlemlerin başında alerjen ile temastan kaçınmak gerekir. Bunun için:

• Polen mevsiminde evin ve arabanın camları kapalı tutulmalıdır.
• Yıkanmış giysiler dışarıya asılarak değil, içeride veya kurutucuda kurutulmalıdır.
• Gece yatmadan önce duş alınmalıdır.
• Duyarlı kişilerde alerji mevsiminden önce antihistaminik ve / veya steoridli burun spreylerinin kullanımına başlanmalı ve doktor kontrolünde mevsim boyunca devam edilmelidir.