spor ve çocukHer anne-baba çocuğunun sporla ilgilenmesini ister. Ancak uzmanlar çocukların sporu profesyonel olarak yapmasının değil, zevk alarak yapmasının daha önemli olduğunu vurguluyor. Fizik Tedavi Uzmanı ve Spor Hekimi Doç. Dr. Tolga Aydoğ, çocukların kaç yaşında, hangi spora yönelmesi gerektiğini anlattı

.
Spor, çocukların fiziksel, mental ve ruhsal gelişimini destekleyen çok önemli bir araçtır. Aynı zamanda spor sayesinde çocukların öz güvenleri artıyor ve yeni arkadaş çevreleri ediniyorlar. Modern yaşam koşullarının bir getirisi olarak yeni nesiller çok fazla hareket etmeden yaşıyor. Hareketsiz yaşama bağlı olarak da kilo artışının neden olduğu hastalıklar her geçen gün giderek artıyor. Bu nedenle ailelerin çocuklarına çok küçük yaşlarda spor alışkanlığı kazandırmaları, sadece spor müsabakalarını seyreden değil, bizzat oynayan nesiller yetiştirmeleri gerekiyor.

Spor dalı seçimi önemli

Çocuğun sadece spordan keyif alması ve bunu zevk için yapması amaçlanıyorsa, sağlığını tehdit etmeyecek bir sporu uygun yaşta yapması öneriliyor. Bu seçimde çocuğun merakları ve fiziki koşulları büyük rol oynuyor. Ancak çocuğun profesyonel sporcu olması hedefleniyorsa, öncelikle bu yolun çok zor ve çetin olduğunu kabul etmek gerekiyor. Bu gibi beklentiler iyi yönetilmesi çocuğu gerçekten çok iyi yönlendirebilirken, kötü yönetilmesi ise çocuğun spordan soğumasına ve uzaklaşmasına neden olabiliyor.

Çocuğa en uygun spor, en sevdiği spordur

Çocuğa uygun spor seçiminde en önemli nokta, ilgi duyduğu ve eğlendiği alanın seçilmesinden geçiyor. Seçilen kulüp eğer doğru ise ilk etapta hangi spor olduğunun çok büyük bir önemi bulunmuyor. Çünkü çoğu sporda temel hareketler birbirine çok benziyor. Çocuklar keyif aldıkları sporu yaptıktan sonra zaman içerisinde istedikleri başka bir spor dalına da rahatça yönlenebiliyor.