Dünya Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Kutluk: – “Dünya erişkin kanserlerinde bugün için tam iyileşme oranı yüzde 70’lere, çocuk kanserlerinde ise yüzde 85’lere ulaştı.

Şubat Dünya Kanser günü dolayısıyla European Technology Platform for Nonomedicine (ETPN) tarafından Gebze Teknik Üniversitesi’nde (GTÜ) “Nano World Cancer Day” programı düzenlendi.

UICC Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, programda yaptığı konuşmada, 2011 yılında dünyada kanser ölümlerinin 7 milyon 870 binle bütün ölüm nedenlerini aşarak birinci sıraya oturduğunu söyledi.

Dünyada her yıl 14 milyon kişinin kansere yakalandığını ve bu sayının 2025 yılında 20 milyona ulaşacağını belirten Kutluk, “Her yıl dünyada 8 milyon kişi kanserden ölüyor. 2025 yılında kanserden ölenlerin sayısı 11-12 milyona çıkacak. Yani her sene dünyada bir İstanbul ölüyor ama 10 sene içerisinde iki İstanbul ölmeye başlayacak. Bu acil durum” diye konuştu.

“Tam iyileşme oranı çocuklarda yüzde 85’lere ulaştı”

Kutluk, her yıl 8 milyon kanser ölümünün 4 milyonunu oluşturan 30-69 yaş arasındaki ölümlerin önlenebileceğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Dünya erişkin kanserlerinde bugün için tam iyileşme oranı yüzde 70’lere, çocuk kanserlerinde ise yüzde 85’lere ulaştı, doğru zamanda doğru yerde doğru tedaviyi alabilene. Dünyanın neresinde yaşadığınız sizin kanserden kurtulup kurtulamayacağınızı da belirliyor. O nedenle bu gürültüyü çıkartmaya çalışıyoruz. Yılda 14 milyon kişi kanser oluyor, 8 milyonu ölüyor ve dünyada 2011 yılında 1,2 trilyon dolar harcanmış. Böyle de pahalı bir hastalık olduğu için devletlerin de bu işe ilgisi arttı.”