Çocuk sağlığı çocuk hastalıkları bebek hastalıkları hastalık belirtileri çocuk doktoru


Doktor bebeğinizin hastalığını teşhis edebilir ancak temel bilgiler olasılıkları belirlemenize ve tıbbi yardıma ne zaman başvuracağınızı bilmenize yardımcı olur. Her çocuk için ayrı bir hastalık kitabı olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Çocuğunuzdaki semptomlar, hastalığın süresi değişkenlik gösterir. Özgün semptomları (öksürük, ishal veya kaşıntı) iyileştirmenin detayları veya ateşi geçirme yolları tekrarı önleme açısından atlanmıştır. Teşhise yardımcı olması bakımından hastalığın seyri sırasında farklı zamanlarda ortaya çıkan semptomlara numara verilmiştir. Kolay ve hızlı kıyaslama yönünden döküntüler ayrıca liste halinde verilmiştir.

Bilim adamları her zaman hastalığın nasıl bulaştığını tam olarak bilemezler. Ancak çoğu zaman mikroplar enfekte bireyin hapşırığı veya öksürüğündeki damlalar yoluyla sağlıklı bireye bulaşır; veya mikroplar havadaki tozlara asılı kalır; doğrudan hasta insanla temasla geçebilir (el sıkışma); dolaylı yolla da bulaşma olabilir (hasta insanın ellediği bir nesneye dokunmak, aynı eşyayı kullanmak); solunum salgıları (mukus) veya feçes yoluyla; vücut salgıları (tükürük, göz yaşı, kan, iltihap ve idrar) yoluyla (doğrudan ya da dolaylı); cinsel aktivite ile veya cinsel sıvılarla temas ile bulaşma gerçekleşebilir. Bundan başka mikroplu besinlerden ve hayvanlardan da mikrop geçebilir.

Enfeksiyöz organizmaya bağlı olarak genel anlamda sağlığı iyi olmayan, açık yarası olan, derisinde çatlak olan veya bağışıklığı yetersiz olan bir insan enfeksiyona yatkın olabilir. Çoğu hastalığa maruz kalınması riski bebeğin genel sağlık durumunun iyileştirilmesiyle azaltılabilir (aşıların tam olması gerekir, düzenli doktor vizitleri yapılmalıdır, iyi beslenme ve yeterli dinlenme koşullarına uyulmalıdır). Genel hijyen koşulları iyileştirilmelidir (tuvalete gittikten veya bez değiştirdikten soma her seferinde eller yıkanmalıdır, kirli bezler ve tuvalet kağıtları uygun biçimde çöpe atılmalıdır). Bulaşıcı hastalığı olan bireyleri evden uzak tutmak ve onunla aynı eşyaları kullanmamak çok önemlidir.