Hepimizde bir anısı olan araçtır bisiklet. Bisiklet denince kimisi karne hediyesini, kimisi sünnet hediyesini, kimisi dizindeki yarayı kimisi de korkup binemediği o iki tekerlekliyi hatırlar… Gelişen teknolojiye ve hızınnı arttıran yaşama rağmen hepimizin unutamadığı bir araç olmaya devam eden bisiklet, bugün hem ekonomik hem de çevreye duyarlı olması nedeniyle birçok insan tarafından kullanılıyor, sağlıklı yaşamayı tercih edenlerin ise vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor.

Tabii çocuklar da bu güzel araca kayıtsız kalamıyor ve 3-4 yaşlarından itibaren bisiklete binmeye başlıyorlar. Çocuk gelişiminde önemli bir rol üstlenen bu aracı siz de çocuğunuza tanıtmak ve öğretmek için yazın bu günlerini değerlendirebilir, bu süreçte çocuğunuzla keyifli anlar paylaşabilirsiniz.

Başlangıçta Neler Yapılmalı?

ÇOCUĞUNUZA BİR BİSİKLET ALIN! :) Daha sonra…

Kullanmaya yeni başlayan çocuklar için, bisiklette önce yan destek ayakları olmalıdır. Çocuk bir süre bu desteklerle bindikten sonra, destek ayakları 1-2 cm yükseltilerek denge boşluğu bırakılmalıdır. Denge bulmaya başladığında bu ayaklar sökülmelidir. Eğer çocuğunuz doğrudan kullanmayı öğrenmek isterse; pedallar sökülür, selenin yüksekliği çocuğunuzun ayak tabanı yere basacak kadar alçaltılır. Çocuk ayakları ile kendini iterek bisikleti hareket ettirir. Zaman zaman ayaklarını kaldırarak denge kurmaya başlar, iyice denge kurduktan sonra pedallar yeniden takılır ve eğitim tamamlanır. Bisikletin frenleri, veliler tarafından arada sırada kontrolden geçirilmelidir. Frenleri iyi tutmayan bisiklet, tehlike anında duramayacak ve üzücü kazalara neden olacaktır. Daha sonraki aşamada, çocukların amaca yönelik eğitim alması sağlanmalıdır.