Tuzlu suyla gargara

Günde birkaç defa ılık suyla yapacağınız tuzlu su gargarası boğazınızdaki şişmeyi ortadan kaldırır ve mukusun yumuşamasını sağlar. Böylece bakteri ve tahriş edicileri vücudunuzdan atmanız da kolaylaşır.

Çay

Çok sıcak olmayan bir fincan bitki çayı boğazınıza iyi gelecektir. Üstelik içerdikleri antioksidanlar sayesinde immün sisteminiz de güçlenir. Ayrıca, çaya bir kaşık bal atarak antibakteriyel özelliğinden de yararlanabilirsiniz.

Öksürük şurubu

Henüz öksürmeye başlamadıysanız bile öksürük şurubu kullanarak boğazınızdaki batmayı geçici olarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Sıvı almak

Hasta olduğunuz zamanlarda vücudunuzun ihtiyacı olan suyu alması çok daha önemlidir. Bol miktarda su içerek mukus zarınızı nemli tutarsanız bakteri ve tahriş edicilerle vücudunuz daha iyi savaşır.

Pastil ve spreyler

Boğaz pastilleri hem size geçici rahatlama sağlar hem de salya üretiminizi destekleyerek boğazınızı nemli tutar.

Boğaz spreyleri ise yine boğazınızı rahatlatıcı özelliğe sahiptirler.

Tavuk suyu çorba

En eski soğuk algınlığı çözümlerinden biri olan tavuk suyu çorbası boğazınıza da iyi gelir. Üstelik ağrıyan bir boğazla katı gıda yemek zordur. Çorba bu konuda da size yardımcı olur.

Marshmallow

Bunun işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt olmasa da marshmallow bitkisi yıllardır öksürük, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar için kullanılmaktadırlar. Şaşırtıcı da olsa marshmallow yemek, ağrıyan boğazınıza iyi gelecektir.

Dinlenmek

Boğaz ağrınıza neden olan enfeksiyonla baş etmenin uzun süreli ama kesin çözümlü yolu dinlenmekten geçer.