hasta kızÇocuklarda uyku sürelerinin yaşa göre değiştiğini kaydeden Doç. Dr. Mustafa Taşkesen, yeni doğan bebeklerin günün yaklaşık 16-18 saatini uyku ile geçirirken, bu sürenin bebek büyüdükçe giderek azaldığını söyledi.

Doç. Dr. Taşkesen, “Ergenlikte bu süre 7-9 saat arasında değişmektedir. 5-6 yaşına kadar çocukların gündüz uyuması gerekirken, bu yaştan sonra çoğunlukla buna ihtiyaç duyulmaz.

Çocuklarda uykusuzluğun en önemli nedenleri arasında; kolik sancılar, gece beslenme, reflü, diş çıkarma, geniz eti büyümesi, uyku apnesi, horlama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, otizm, astım, ilaç kullanımı, çeşitli akciğer ve solunum problemleri, nörolojik problemler, obezite, akut üst solunum yolu enfeksiyonları, kronik hastalıklar, annedeki stres düzeyi, gebelik dönemi depresyonu, aile içi sorunlar, çocukta zor mizaç, duygusal aşırı tepkisellik ve bakıcıların uyku uygulamaları arasında tutarsızlıkları sayılabilir” dedi.

“UYKU PROBLEMLERİ İLK 2 YAŞTA DAHA SIK YAŞANIYOR”

Uyku sorunlarının tüm çocukluk çağı boyunca farklı şekillerde ortaya çıkabildiğini ifade eden Doç. Dr. Taşkesen, “İlk 3-5 ay kolik sancılar, yetersiz beslenme gibi nedenlerle uyanma, huzursuzluk oluşurken daha sonra ise en sık uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede zorluk yaşanmaktadır. Normal günlük uyku düzeni bozulmuş, sık uyanan, fazla uyuyan, uyanınca avutulmakta ve tekrar uykuya dalmakta zorluk çeken çocuklarda altta önemli bir hastalık olabileceği akla gelmelidir. Özellikle uykudan uyandıran ağrılarda daha dikkatli olunmalıdır. Böyle durumlarda ebeveynlerin çocuklarını iyi takip etmesi ve uzman bir hekime başvurulması gerekir.