çocuğa ilaç içirmeÇocuğunuz ilaç içerken en az 45 derece açılı oturuyor yada ayakta duruyor olmalı. Böylelikle boğulma olasılığı azalır.

· İlacı ağzının yan tarafından verin. Ağzının tam ortasından verirseniz öğürme refleksini başlatmış olursunuz. Tablet halinde olanları dilinin gerisine koyun, yoksa tükürülme olasılığı artar.

· İlacın tadı kötüyse saklamaya çalışın. Elma püresi, yoğurt, muhallebi, fıstık yağı (alerjisi yoksa ve 2 yaşından büyükse) veya reçel kullanabilirsiniz. Çocuğunuz güçlük çıkartıyorsa dondurma, çukulata veya yumuşak şekerle vermeyi de deneyebilirsiniz.

· İlacı meyve suyu, hazır mama (süt şeklinde) yada sütle karıştırmak aslında etkin olmaz; çünkü ilacın büyük bir kısmı bu sıvıyı içeren biberon yada bardakta kalacaktır. Sıvıyla karıştırmanız gerekirse az sıvı kullanınki ilacın tümü çocuğun sistemine ulaşsın.

· Kaşık kullanırsanız ölçülü tüpte olanlarını kullanın. Yemek takımınızdaki kaşıklarınızı değil.

· İlacı çocuğa asla “Şeker” diye adlandırmayın. İlaç olduğunu söyleyin ki cocuğun aklında tehikeli bir karışıklık olmasın.

· Küçük çocuklardan kendi ilacını almasını istemeyin. İlacını alırken mutlaka yanında bulunun.

· Pazarlık yada vaatte bulunmayın. Çocuk ilacını içmesinin şart olduğunu; pazarlık konusu olamayacağını bilmeli. Hangi kap yada kaşıkla içeceğine ve neyin eşliğinde içeceğine şeçim hakkı verseniz de bu seçim ilacı içip-içmemek konusunda olmamalı.

· İlacını almak istemeyen çocuğu cezalandırmayın. İlaç içmeyi hiç birimiz sevmeyiz. Tutarlı ve ikna edici şekilde yaklaşımınızı sürdürün.