öksürmekÇocuğun yaşı ne kadar küçükse, hastalığın akciğer içinde ve tüm vücutta yayılma olasılığı o kadar yükseliyor. Çocukta zayıflama ve uzun süren öksürük görülüyorsa hemen tedaviye başlanması gerekiyor. Central Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mübeccel Akman, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla aileleri uyarıyor: “Verem hastası olan ve mikrop yayan bir kişiye teşhis konmaz ve tedaviye hemen başlanmazsa etrafındaki insanlara hastalık bulaştırabilir.”

Tüberküloz; mycobacterium tuberculosis mikrobunun solunum yoluyla akciğere girmesiyle oluşan, kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen mikrobik, bulaşıcı bir hastalık. Tedavi edilmediği ya da tedavinin yetersiz kaldığı hastalarda ölüme yol açabiliyor. Dünyada ciddi bir halk sağlığı sorunu olan veremin geçmişi insanlık tarihi kadar eskilere dayanıyor. Arada geçen binlerce yıllık sürede, verem vakalarında artışlar ve azalmalar görülmüş ancak kalıcı bir global tehdit olma özelliğini her daim korumuştur. Tarihte milyonlarca insanın ölümüne sebep olan tüberküloz, günümüzün tıbbi imkanları sayesinde yüzde 100’e yakın oranda tedavi edilebilir hale gelmiştir.

Çocukluk çağında görülen tüberküloz farklıdır

Çocukluk çağında görülen tüberküloz, yetişkin dönemde görülen tüberküloza göre farklılıklar gösterir. Tedavi yaklaşımını belirlerken bu farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuğun yaşı ne kadar küçükse, hastalığın akciğer içerisinde ve tüm vücutta yayılma riski o kadar yüksektir. Bu sebeple tedaviye mümkün olduğu kadar kısa sürede başlanmalıdır.

Solunum yolu ile bulaşıyor