bebeklerde kulak iltihabıBirçok küçük çocuğun duyma konusunda yapışık kulak gibi eğer tedavi edilmezse ileride konuşma, okuma ve yazmayla ilgili sorunlar yaratacak problemleri olabilir. Bu yüzden erken dönemlerde çocuğunuzu bir duyma testine tabi tutmanız yararlı olur. Gelişim problemleri yaşayan çocukların duyma problemleri olabileceği çok önceden beri bilinir. Buna göre duyusal dikkat sorunu yaşayan çocukların bilgiyi işleme sokma becerileri diğerlerine nazaran daha zayıftır, gelişim süreçleri beklenilen şekilde ilerlemeyebilir.

Bazı çocuklar duyma konusunda hiçbir problem yaşamamalarına rağmen arka plandaki sesler nedeniyle konuşmaları duymakta zorluk çekebilirler. Arka plandan gelen sesleri olabildiğince azaltmaya çalışın ve çocuğunuzun dikkat kesilme ve yönlendirmeleri hatırlama konusundaki gelişim stratejilerini geliştirmek adına yardımınıza ihtiyaç duyabileceğini unutmayın (hafıza teknikleri için 20. Bölüme tekrar bakabilirsiniz). Bebeğiniz yavaş konuşuyorsa gün içinde dili kullanmaya olabildiğince dikkat edin. Birlikte geçirdiğiniz zamanları en çok kitap okuyarak değerlendirmeye çalışın. Bir kütüphaneye gidin ve çocuğunuzun istediği kadar yepyeni kitaplar seçmesine izin verin. Seçtiği hikayelerin kelimelerinin ileri seviyede olduğuna aldırmayın, bu gibi durumlarda kitaptaki hikayeden yola çıkarak kendi serüvenlerinizi yaratabilirsiniz.

Anne babaları kendisiyle konuşan çocukların daha geniş ve daha hızlı büyüyen bir kelime hazneleri olduğunu unutmayın, buna karşılık çok fazla “hayır”, “yapma”, “dur” ve bunun gibi yasaklama anlamı içeren uyarılara maruz kalmanın da çocukların dil becerilerini olumsuz yönde etkilediğini aklınızdan çıkarmamanızda yarar vardır.

  • Konuşmak önemlidir fakat bu konuşmalar doğru kalitede olmalıdır. Anne babanın başkalarıyla olan sohbetini, kreşte veya anaokullarında bakıcıların birbirleriyle konuşmalarını veya televizyondan gelen sesleri dinlemek çocuğunuz için yeterli olmaz. Konuşmanın hedefinin direkt kendisi olması gerekir.
  • Kullandığınız dil basit, net ve olumlu olmalıdır.
  • Çocuklar söylediğinizden çok daha fazlasını anlayabildiklerinden çocuğunuzla sohbet ederken onun anlayabileceğinin biraz ötesinde konuşmanız iyi olabilir. Bu onun idrak gücünü genişletecektir.
  • Kelimeleri ara sıra tekrar etmeye özen göstermeniz kelime haznelerini daha hızlı geliştirir.
  • Bebeğiniz konuşurken onu sürekli düzeltmekten kaçınmanız da aynı derecede önemlidir. Bu yüzden nasıl söylediğine değil ne söylemeye çalıştığına odaklanın.