çaydanlık

1-6 fincan çay, bebek yemek tarifleri, çay ve sağlık ilişkisi


Bulgulara göre çayın tarihi 5000 yıl öncesine dayanmaktadır.Çay ilk olarak m.ö. 2737 yılında Çin imparatoru tarafından kaynayan suya tesadüfen çay yapraklarının düşmesi ile bulunmuştur. Yaprakların demlenmesinden sonra suyun tadı çok beğenilmiş ve önce Çin sonra da tüm dünyaya yayılmıştır.

Çay dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecektir. Türkiyede çay üretim girişimleri ilk olarak 1888 yılında yapılmıştır.Çeşitli denemeler sonucu Karadeniz bölgesinin çay için uygun olduğu saptanmıştır.Dünya üzerinde çay tüketimi incelendiği zaman Hindistan ve batısında kalan ülkelerde siyah çay tüketiminin, başta Çin ve Japonya olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinde de yeşil çay tüketiminin daha yaygın olduğu görülmektedir.

Çay bitkisinden ticari kullanıma uygun, temel olarak 3 çeşit çay üretmektedir. Bunlardan yeşil çay fermantasyona uğramadan, oolong çayı yarı fermante edilerek ve siyah çay tam fermantasyonla elde edilmektedir.Yeşil çay direk çay filizlerinden elde edilirken siyah çay ezilen çay yapraklarının fermente edilmesi sonucu üretilmektedir. Çay lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra içeriğindeki polifenoller ile sağlığı korumaya yardımcıdır.Başta kroner kalp hastalıkları ve çeşitli kanser türlerine koruyucu özellik taşır.

Yapı olarak aynı olsalar da yeşil çayda flavanoid grubunun polifenoller fazladır. Polifenol grubundan kateşinler bol miktarda içerir. Çay dünya ülkelerinin üçte ikisinde tüketilmesine rağmen her yerde hazırlama biçimi farklıdır. İngiltere de süt katılarak hazırlanırken Türkiye’de sade hazırlanmaktadır.Batı toplumlarında genellikle tek kullanımlık poşetlerle demleme yapılmaktadır.Çayın hazırlama yöntemi antioksidan gücüne de etki etmektedir. En çok tüketilen ikinci içecek olan çay vücut sıvı dengesini sağlamaya da yardım eder.