Çocuklar için göz sağlığı kuşkusuz çok önemli. Miyop olan çocuklarda, okul döneminin başlamasıyla birlikte ışık düzeneğine dikkat edilmezse miyop ilerlemesi hızlanabiliyor.

Gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net göremediği bir durum olan miyop, çocukları büyüme çağında tehdit ediyor. Okul döneminin başlamasıyla birlikte aydınlatma sistemine dikkat edilmezse çocuklarda miyop ilerlemesinin hızlanabileceğini söyleyen Dünya göz Etiler’den Dr. Elvan Yalçın,

“Bilgisayar ekranına yakın çalışmak ve yanlış ışık seçimi de bu süreci hızlandırabilir. Gece mutlaka karanlıkta yatmak gerekir. Çünkü göz kaslarımızın tıpkı vücuttaki diğer kaslar gibi rahatlamaya ve gevşemeye ihtiyacı vardır” dedi.

Dr. Elvan Yalçın, ışığın her zaman gözün içinde var olan pupilla denen kasların kasılmasına neden olduğunu hatırlatarak, “Bunun gevşemesi gerekir ki, miyopun oluşumunu ve ilerlemesini sağlayan mekanizmayı çalıştırmasın” dedi.

Evde beyaz ışık yerine sarı ışık kullanın

Çalışırken gözümüze direk gelen parlak ışıklardan korunulması gerektiğini ifade eden Dr. Elvan Yalçın, şunları söyledi: “Parlak ışıklardan korunmamız gerek. Bilgisayar ekranımız kapalıyken eğer ekranda bir parlama ya da dışarıdan gelen ışığın yansıması oluyorsa ekranın yerini değiştirmemiz gerekebilir. Baktığımız ekran parlamamalı, çalışırken direk karşıdan gözümüze ışık gelmemeli. Evde tercihen gün ışığı (sarı) ışık kullanılması, beyaz ışığa göre daha avantajlı olacaktır.”