Çocuklarda kabızlık bebeklerde kabızlık bebeklerde kabızlık nedenleri çocuklarda kabızlık nedenleri


Kakanın sertleşerek birkaç gün tuvalete çıkılamaması haline kabızlık denir. Dışkı kuru ve serttir. Uzun süren kabızlıklarda bazen anüste çatlak meydana gelir. Bu durumda dışkı ile kan gelmesi görülür. Çatlak gelişmesi, olayı daha da ağırlaştırır.

Kabızlığın en sık nedeni büyük çocuklarda posalı gıdaların az alınması ve suyun az içilmesidir. Süt çocuklarında sulandırılmamış ve şeker katılmamış inek sütü içirilmesi,demir yönünden zengin mamalar yedirilmesi kabızlığa neden olabilir. Kabızlığın psikolojik nedenleri arasında baskıcı tuvalet eğitimine direnme, oyuna dalıp tuvalet ihtiyacını erteleme,okula veya derse geç kalacağı korkusuyla tuvaletini yapmama,sinirsel gerginlik sayılabilir.

Doğumla ilgili anomalilerde ve bağırsak hareketlerini bozan hastalıklarda kabızlığa sık rastlanır. Kabız olan çocuğa hemen, müshil, fitil ve lavman başlamak doğru değildir. 6. aydan küçük bebeklere her beslenme sonrası 1 /3 çay bardağı, 6 aylıktan büyüklere yarım çay bardağı su içirilir. Etkisiz kalırsa her beslenme sonrası 1 tatlı kaşığı malt-arpa hülasası verilebilir. Erik ve kaysı kurusu ile taze armut ve şeftali kabızlığa karşı iyi gelmektedir.

Kepekli ekmek de oldukça faydalıdır. Kepekli ekmekten hoşlanmayan çocuklara 1 su bardağı kepeğe 1 çorba kaşığı un, 1 çorba kaşığı yoğurt, kabartmatozu ve çocuğun arzusuna göre şeker veya tuz katılarak küçük kurabiyeler yapılabilir. Günde 1-2 kepekli kurabiye yeterlidir. Her sabah (tuvaleti olsun veya olmasın) 10 dakika süreyle çocuğun tuvalette ıkınması sağlanır. Dışkılama esnasında ağrı oluyorsa, makata ağrı giderici merhemler sürülebilir. Eldeki imkanlarla kabızlıkta düzelme olmazsa bir çocuk doktorundan yardım almanız gerekir.