Bebeklerde kabakulak bebeklerde kabakulak belirtileri kabakulak nasıl bulaşır bebeklerde kabakulak tedavisi


Solunum yolu ile, hastayla direkt temasla ve hastanın tükürüğüyle kirlenmiş eşyalarla bulaşır.

Belirtileri hasta ile temastan 16-21 gün sonra ortaya çıkar. Bulaşıcılık etkisi belirtilerden 4 gün önce başlar 1 a gün sonrasına kadar devam eder. Mikrobu alanların % 40 kadarında hastalık ortaya çıkmadan bağışıklık oluşabilir.

Hastalığın başlangıç döneminde erişkinlerde görulen ateş ve kırgınlık gibi şikayetler çocuklarda pek görülmez. Önce kulak memesinin altındaki tükürük bezlerinden biri şişer birkaç gün sonra diğeri şişer. Aynı anda şişmeye başlaması nadirdir. Ateş 40 dereceye kadar yükselebilir. Ateşin olmadığı vakalar da vardır. Şişlik 4-10 gün sürer. Kulak memesinin ucu yukarıya doğru kalkmıştır. Ağzın açılıp kapanması ağrılıdır. Ekşi yiyecekler tükürük salgısını uyardığından ağrıyaneden olur.

DİKKAT: Hastalarda ateş, kusma, baş ağrısı gibi şikayetler varsa hastada menenjit başladığından şüphelenmek gerekir. Bu durum bazen hastalık düzeldikten sonra da olabilir. Kabakulağa bağlı beyin iltihabı bazen sağırlığa yol açabilir. Ergenlik döneminden sonra kabakulak çıkaranlarda %20 oranında testisler de hastalanır. Testislerde ağrı ve ateş görülür. Çift taraflı olursa ve iltihaptan sonra testislerde küçülme görülürse kısırlığa neden olabilir. Kız çocuklarında bazen yumurtalıklar iltihaplanabilir. Ateş, kusma, titreme, kuşak tarzında karın ağrısı ve bulantı gibi belirtiler pankreasın hastalandığını düşündürür. Buna bağlı olarak şeker hastalığı gelişebilir.