Bebeklerde göz hastalıkları çocuklarda göz hastalıkları bebek ve çocuklarda oluşabilecek göz hastalıkları


Genellikle gözde sulanma, akıntı, çapaklanma, kaşıntı, ağrı,yanma ve kızarma, bulanık görme, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Gözyaşı kanalında daralma: Gözyaşı kanalında çoğu kere doğuştan bir anomali bazen de burunda veya konjunktivit adını verdiğimiz gözdeki ince zar tabakasında oluşan kronik bir enfeksiyon nedeniyle darlık gelişebilir. Doğuştan gelen darlıklarda genellikle doğumdan sonraki 3. haftadan en geç 12. haftadan sonra gözden devamlı yaş geldiği görülür. Bu durum genellikle tek gözde, nadiren her iki gözde olur. Gözün iç taraftaki köşesinde bulunan gözyaşı kesesine parmak ucuyla burun köküne doğru bastırarak masaj yapılırsa bol miktarda akıntı ve irin geldiği görülür.

Tedavi için, gözyaşı kesesine günde 2-3 defa yukarıda bahsettiğimiz gibi masaj uygulanması iyileşme süresini kısaltır. Gözyaşı kesesi içinde biriken sıvının iltihaplanmasını önlemek için doktorunuzun tavsiye ettiği göz damlalarını kullanmak gerekir. Bu uygulamalarla düzelmeyen darlıklarda kanalı genişletmek için ameliyat gerekebilir.

Gözyaşı kesesinde iltihaplanma: Genellikle gözyaşı kanalının doğuştan veya sonradan daralması sonucu, kese tam boşalamayınca iltihaplanır. Gözün burun kenarındaki köşesinde bulunan gözyaşı kesesi iltihaplanınca ağrı, kızarıklık, şişlik, çapaklanma, ateş gibi şikayetlere yol açabilir. Tedavi için göz doktoruna gitmek gerekir.

Kirpik kökü iltihabı (Blefarit): Göz kapağı kenarlarının iltihaplanmasıdır. Kızarıklık, göz kapağı kenarlarında kaşınma,yanma, şişme, kirpiklerin dökülmesi, göz yaşarması,gözde kızarma, kapak kenarlarında pulların yada yüzeysel açık yaraların oluşması gibi belirtiler olur. Doktorun tavsiye ettiği merhemler, günde 3 defa sıcak kompres uygulanması tedavide kullanılan yöntemlerin başında gelir.