Bebeklerde Ayak Yan Basma

1 yaşındaki kızım ayaklarını yan basıyor çocuklarda yan basma çocuğun yan basması bebeklerde dışa basma bebeklerde içe basma bebeklerde içe basma kadınlar kulübü bebeklerde içe basma nedenleri bebeklerde içe basma problemi


İçe basmadan ne anlıyoruz?
Getirilen çocuklarda dört tip içe basma tanımlanmaktadır.cocuklarda_ice_basma_problemleri_1

1.si ayaktaki şekil bozukluklarıdır. Bu durumda ayaktaki tarak kemiklerinden itibaren ayak içe dönüktür, doğuştan gelen bir sorundur, genellikle tedavisi cerrahi olarak mümkündür.

2.si bacakta tümüyle içe dönük basma mevcuttur. Aslında ayak normaldir. Bu durum ergenlik çağına kadar düzelebilen bir sorundur. Bu çocukların tipik özelliği W oturma dediğimiz, diz üstü oturup ayakları yanlara açabilmeleridir. Çok özel durumlar dışında cerrahi tedavi gerektirmez.

3.sü ayakta tabanın içe basmasıdır. Bu durumda ayak iç tarafındaki kavis yoktur ve arkadan bakıldığında topuğun iç tarafı yere daha yakın olup, dışa doğru eğilme gözlenir. Hatta bazen topuğun dış kenarı havaya kalkar. Halk arasında düztabanlık olarak bilinen bu durum, çocuk bağımsız olarak yürüdükten sonra değerlendirilir.

cocuklarda_ice_basma_problemleri_3Sadece ayak kavisi oluşmamış ve topuğu düzgün olan çocuklarda herhangi bir şey yapmak gerekmez. Çoğu zaman kendiliğinden düzelen bir durumdur. Özel ayakkabı kullanımı gereksizdir.

cocuklarda_ice_basma_problemleri_4
Kavisin olmayışı ile birlikte topukta da eğilme olan durumlar tedavi gerektiren ciddiyette bir düztabanlık olabilir. Bu ayrımın tercihan ayak ve çocuk ortopedisinde deneyimli bir ortopedi uzmanı tarafından yapılması gereklidir. Eğer tedavi gerektiğine karar verilirse dört yaşına kadar özel üretilmiş ayakkabı veya tabanlıklar kullanılabilir. Dört yaşından sonra ise röntgenlerdeki incelemeye göre şiddetli bir düztabanlık durumu varsa, ameliyatla düzeltilmesi gerekebilir.