Bebeğin ateşi nasıl düşürülür bebeklerde yüksek ateş nasıl düşürülür bebeklerde yüksek ateş tedavisi bebeklerde ateş ateşi düşürmek için bebeklere evde bitkisel tedavi bebeklerin atesini dusurmek icin evde ne yapilir


Öncelikle ateşli çocuğun üstü hemen açılmalı, üşüme ve titreme gibi belirtiler olsa dahi üzeri kesinlikle örtülmemelidir. Çocuğa kilosuna uygun miktarda ı doz ateş düşürücü şurup içirilmeli, hasta ilaç içmeyi istemiyor veya kusuyorsa ateş düşürücü fitil konulmalıdır.

39 derecenin üzerindeki ateşlerde ise vücut ısısından 2-3 derece daha düşük ısıdaki suya batırılmış havlu veya bezler çocuğun bütün gövdesine, kollarına, bacaklarına ve alnına serilerek 3-4 dakika beklenir. Havlular alınarak tekrar suya sokulur sonra suyu sıkılarak tekrar çocuğun üzerine ve altına serilir. Bu işleme ateş düşene kadar devam edilir.

Ateş 41 derece veya daha yüksek ise çocuğa ateşi düşene kadar vücut ısısından 2-3 derece düşük suda duş aldırılır. Bu uygulamalar için soğuk su kullanmak uygun değildir.  Bazen ateşi düşürmek için anne babaların vücuda sirke, alkol veya içinde aspirin eritilmiş su sürdüklerine şahit olmaktayız. Böyle bir uygulama gereksizdir. Yukarıda belirtildiği gibi sadece su kullanılmalıdır.

Ateşli hastaların sıvı ihtiyacı daha fazla olduğundan sıvı gıdaları ve suyu daha fazla almaları gerekir. Bazı aileler daha önce başka bir ateşlenme sırasında doktorun çocuklarına verdiği antibiyotikleri tekrar alarak kullanma yoluna gitmekteler. Her ateşin sebebi ve tedavisi aynı olmayabilir. Bu şekilde belki de gereksiz veya yanlış bir ilaç kullanımı söz konusu olabilmekte, ilaçların dozu az veya çok olabilmekte hastaya fayda yerine zarar verilebilmekte, ayrıca bu tarz uygulamalarda mikropların ilaçlara karşı direnç kazanması daha sık görülmektedir. Hastanın tedavisini bir doktora bırakmak en doğrusudur.