Bebeklerde astım bebeklerde astım belirtileri bebeklerde astım tedavisi bebeği astıma karşı korumak bebeklerde astım nöbetleri çocuklarda astım çocuklarda astım belirtileri çocuklarda astım tedavisi


Soğuk algınlığı grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları,çiçek tozları (polenler), mantar tozları, hayvan tüyleri, ev tozları,sigara dumanı, hava kirliliği, bazı yiyecekler ve ilaçlar,soğuk hava, aşırı egzersiz ve psikolojik faktörler gibi çeşitli uyaranlar astım nöbetini başlatabilir. Bazı kişilerde aspirin kullanımı sonucu nöbet başlayabilir.

Ailesinde astımlı olan çocuklarda astım gelişme ihtimali daha yüksektir. Astımlı çocukların çoğu allerjik bünyelidir ve sağlıklı pek çok insanı etkilemeyecek kadar hafif uyarılar bu kişilerde hava yollarının aşırı duyarlı olması sonucu hava yollarında aşırı bir tepkiye yol açar. Buna “bronşiyal hiperreaktivite” adı verilir.

Bu hastalar, hassas oldukları uyaranlarlakarşılaştıklarında solunum yollarının (bronş ve bronşiollerin)aşırı duyarlılık göstermesi, normalden fazla cevap vermesisonucu hava yollarında daralma, şişme ve balgam artışıgörülür. Hava yollarının daralması sonucu nefes darlığı, öksürük,balgam çıkarma ve hırıltılı solunum gibi belirtiler ortayaçıkar. Hastalarda özellikle nefes verme olayı zorlaşmıştır. Dikkat edilirse hırıltı, nefes verme sırasında daha kuvvetli hissedilir ve nefes verme süresi normale göre uzamıştır.Astım nöbetler şeklinde görülen kronik bir hastalıktır.

Hırıltılı solunumun ilk defa 2 yaşından sonra görüldüğü hastalarda astım olma ihtimali yüksektir ve bunların çoğuna ileride astım teşhisi konulur. 2 yaşın altında ise durum biraz farklıdır. Bu dönemde yukarıda bahsedildiği gibi bronşiolit hastalığında da hırıltılı solunum görülür ve bunlarda da nöbetler sık sık tekrarlayabilir. Ancak çocuk büyüdükçe nefes borusunun ve küçük hava yollarının çapı artacağından yaşilerledikçe geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları artık hava yollarında daralmaya sebep olmaz ve hırıltılı solunum nöbetleri giderek azalır.