Ateşli havale çocuklarda ateşli havale çocuklarda ateşli havale nedenleri çocuklarda ateşli havale belirtileri çocuklarda ateşli havale tedavisi bebeklerde ateşli havale


Ateşli havaleler genellikle ateş 38 derecenin üzerine çıktıktan sonra görülür. Bazen de çocuk ateş yükselmeye başlayınca havale geçirir. Aile ancak havaleden sonra çocuğun ateşinin olduğunu fark eder. Nadiren ateşin düşme döneminde de havale görülebilir. Ancak ateşin 38 derecenin üzerine her çıkışında havale görülmez.

Havaleyi başlatan asıl sebep ateşin derecesi yani şiddeti değildir. Bir hastalık sırasında çocuk ateşli havale geçirse, aynı ateşli hastalık veya bir başka ateşli hastalık sırasında çocuğun ateşi havale geçirdiği esnadaki ateşinden çok daha yüksek derecelere yükselse bile çocuk havale geçirmeyebilir. Ateşli havaleler bazı ailelerde sık görülürler. Bu nedenle genetik özellik taşıdığı düşünülmektedir.

Havale sırasında çocuğun vücudunda kasılma olur ve vücut sertleşir. Bu esnada çocukta morarma olur, çenesi kasılır.Bu kasılma çok uzun sürmez. Sonra vücutta gevşeme olur ve hasta kendisini pelte gibi bırakıverir. Bütün bunlar birkaç dakikada olur biter. Havale sırasında hastada şuur kaybı vardır. Gözlerini yukarı doğru sabit bir noktaya diker ve öylece kalır. Solunum yollarında salgı artışına bağlı olarak nefes hırıltılı olarak işitilir. Bazen ağızda tükürük birikmesi olur. Bir süre sonra çocuk kendine gelir ve genellikle hemen etrafıyla ilgilenmeye başlar. Bazı hastalarda ise birkaç saniyelik kasılmalar ve arkasından gevşemeler görülür.Havaleler kısa sürebildiği gibi bazen yarım saatten daha uzun süre devam edebilir.