çocuklarda bitlenmeOkul döneminde çocukları bekleyen en büyük tehlikelerden biri de bitlenmedir. Öğrencilerin okul sıralarında yan yana oturması ve üst üste asılan montlar nedeni ile çocuklar arasında bitlenme sıkılığı artarken, bu durum anne babaların da en büyük korkularından biri haline gelmektedir.

Çocuğunuzun bitlendiğini nasıl anlarsınız? Bitin yayılmasını önlemek için ne yapmalı? Bitlenmeden nasıl korunuruz?

Annelerin Korkulu Rüyası Bit, 3-10 Yaş Kız Çocuklarında Daha Fazla Görülür

Bitlenme her insanda, her coğrafyada, her yaş grubunda oluşabilen, bulaşıcı kaynağı insan olan bir hastalıktır. Etkeni bir parazittir. İnsanlarda yerleşim yerine göre; “baş biti”, “vücut biti” ve “kasık biti” olarak üç tür bitlenme görülmektedir. Bunlardan okul çağı çocuklarında ve yuvalarda en sık görüleni baş bitidir. Özellikle 3-10 yaş grubu kız çocuklarda daha sık görülen bit, saçtan saça, ortak kullanılan eşyalarla, direkt ya da dolaylı yollarla bulaşabilir.

Kaşınma Ense Bölgesinden Başlar

Ense bölgesindeki kaşınma baş bitlenmesi için uyarıcı olmalıdır. Çıplak gözle muayenede çoğu kez “sirke” denilen bit yumurtalarını görmek mümkündür. Bu yumurtalar zaman içinde “larva”, sonra da erişkin bit haline gelirler.

Çocuğunuzun Bitlenmemesi İçin Şu Önlemleri Almalısınız

 • Kalabalık ortamlarda vakit geçiren çocuklara öğretmenler veya aileler tarafından periyodik muayeneler yapılmalıdır.
 • Çocukların saçları düzenli olarak yıkanmalı ve vücut bakımlarına özen gösterilmelidir.
 • Öğrenciler bit tehlikesine karşı uyarılmalı, kişisel temizliklerine dikkat etmeleri gerektiği uygun bir dille anlatılmalıdır.
 • Tedavi ve bitten korunma konularında zaman kaybedilmeden uzman yardımı alınmalıdır.
 • Ailenin her ferdi kontrol edilmeli. Ailenin diğer fertlerinde bite ya da sirkeye rastlayabilirsiniz.
 • Giysiler, çarşaflar ve havlular sıcak su ile yıkanmalı.
 • Taraklar, fırçalar vs. sıcak suda bekletilmeli.
 • Tüm ev ve araba elektrik süpürgesi ile temizlenmeli.
 • Yıkanmayan eşyalar 2 hafta süreyle bir poşetin içinde hava almayacak şekilde bekletilmeli. Bu süre sirkelerin ölmeleri açısından önemlidir. Sirkeler insan vücudu dışında 10-15 gün canlı kalabilirler.

Çocuğunuz bitlendiği takdirde basit birkaç önlem alarak bu rahatsızlıktan kurtulmasını sağlamak mümkündür.

 • Genellikle tek doz tedavi uygulandıktan sonra bulaşma riski hızla azalır, çocuk okuluna ve yuvaya geri dönebilir. Ancak kaşıntı tedavi sonrası 2 hafta kadar devam edebilir, bu hastalığın devam ettiği anlamına gelmez. Saçlı deride tedavi sonrası kalan ölü sirkelerinde bulaşıcı özelliği yoktur. Kozmetik açıdan ve yanlış tanılara neden olmaması için temizlenmesi gerekir.
 • Bitten kurtulmak için çocukların saçlarını kestirmek doğru değildir. Çünkü bitlerden kurtulabilmek için saçların kısa olmasına gerek yoktur. Tek fark, kısa saçta tüm bu temizlik işlemlerinin daha kolay yapılabilmesidir. Bu nedenle, çocuğunuzun saçını eğer kendisi istemiyorsa kestirmenize gerek yoktur bu durum çocuk üzerinde travma etkisi yaratabilir.