Annelerin öpücüğü 5 yaş öncesi erken çocukluk çağı çürüklerine neden olabiliyor.

Yaygın biçimde görülen, çok hızlı ilerleyen ve çocukların ileri yaşlarda da ağız ve diş sağlığını tehdit eden “erken çocukluk çağı çürükleri”, bazen bebeğe gösterilen sevginin yol açtığı yanlış davranışlar nedeniyle de gelişebiliyor. DentGroup Kids Pedodonti Uzmanı Dr. Zeynep Yalçınkaya Erdemci, çürük gelişiminde aktif rol oynayan mikroorganizmaların en önemli kaynağının, dişinde çürük olan anneler ya da bakıcılar olduğunu belirtiyor ve “Beslenme kaşığı ya da emziği temizleme amacıyla ağızlarına götürmeleri ya da bebeği dudaktan öpme, enfekte olmuş tükürüğün dikey geçişi yoluyla, çürüğün bulaşmasına yol açar” uyarısında bulunuyor.

Erken çocukluk çağı çürüklerinin Türkiye’nin önemli ağız ve diş sağlığı problemlerinden biri haline geldiğini vurgulayan DentGroup Kids Pedodonti Uzmanı Dr. Zeynep Yalçınkaya Erdemci, “Kronik, geri dönüşümsüz ve birden çok faktöre bağlı olarak karşımıza çıkan bu hastalık, çocuklarda görülen en yaygın hastalıklardan biridir” saptamasını yapıyor.

Erken çocukluk çağı çürüklerine, çürük yapan mikroorganizmalar, meyve suyu, süt, şeker, pişmiş nişasta içeren ürünlerin tüketimi, uygun olmayan beslenme alışkanlıkları ve florid alım sıklığının yol açtığını kaydeden Dr. Zeynep Yalçınkaya Erdemci, bebek ve çocuklarda uygun ağız hijyeninin sağlanmaması, annelerin kendi ağız bakım alışkanlıkları ve annedeki çürük dişlerin de önemli nedenler arasında sayılabileceğini belirtiyor.

Dr. Erdemci, anne ya da bakıcı ile çocuk arasındaki çürük bulaştırma ilişkisini şöyle anlatıyor: “Sık ve uzun süreli, özellikle uyku öncesi ya da uyku arasında çürük yapan gıdalara maruz kalındığı durumlarda, mikroorganizmalar çoğalarak sayıları çürük yapıcı seviyeye ulaşmaktadır. Bebekler için bu mikroorganizmaların bulaşmasında en önemli kaynak anneleri ya da ilk bakıcılarıdır. Temel bulaşma mekanizması annenin ağzındaki tedavi edilmemiş çürük dişler nedeniyle enfekte olmuş tükürüğün dikey geçişidir. Dikey geçiş, annenin temizleme amacıyla emziği, beslenme kaşığını kendi ağzına götürmesi veya dudaktan öpme ile olur.”