bebeklerde nazal alerjiAlerjik hastalıklara çocukluk çağında daha çok rastlanır.

Yumurta akı, evcil hayvan tüyleri, evdeki tozlar çocuğunuzdaki alerjik hastalıkların nedeni olabilir. Avusturya Sen Jorj Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emsal Sahillioğlu yaz, kış demeden çocukların sağlığını tehdit eden alerjilerle ilgili bilgi veriyor.

Allerjik hastalıklarda bağışıklık sistemi bozukluğu, duyarlanma-yeniden karşılaşma- allerjik yanıtın ortaya çıkışı şeklinde silsile izler. Beraberinde karışık genetik ve nörojenik mekanizmalar rol oynar.

Allerjenler, çoğunlukla bitkisel ve hayvansal kaynaklı proteinler olup allerjik hastalıklara neden olan immunolojik yapılardır. Bu antijenlerin allerjiye yol açması için bağışıklık sisteminin tetiklenmesi gerekir.

Alerjik proteinler, ev akarları, yumurta akı, kivi, arı venomu, soya, buğday, mısır, baklagiller, kuruyemiş, yer fıstığı, süt, evcil hayvan tüy ve salgıları, kırmızı et, balıkta bulunur.
Vücuda giriş yolları sindirim sistemi, solunum sistemi ve deri yoluyladır.

Alerjik hastalıklara girmeden önce HİPERSENSİTİVİTE ve IgE tanımını yapmak isterim. HİPERSENSİTİVİTE, kısaca vücutta yabancı bir proteine karşı gelişen uygunsuz ve aşırı bağışıklık yanıtıdır. İMMÜNGLOBÜLÜN E ise alerjik reaksiyonlar sırasında bağlandıkları bazı vücut hücrelerinde başta histamin olmak üzere çeşitli kimyasal maddelerin salgılanmasını uyaran antikorlardır. Normalde vücutta çok az miktarda bulunup, alerjik uyaranlarla normalin kat kat üstüne çıkabilir.

Astım ve alerjik rinitte hipersensitivite gelişir. IgE vasıtasıyla oluşan alerjiler, erken ve geç faz reaksiyonları olarak iki grupta değerlendirilir.

ERKEN FAZ: Önceden uyarılmış kişilerde alerjenin hedef organa ulaşmasından sonra dakikalar içinde gelişir. Bu durum döküntü, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, solunum yollarında hışıltı, öksürük, nefes darlığı, burunda akıntı– kaşıntı– tıkanma hissidir.