anafilaksiÖncelikle şunu bilin: Anafilaksi alerjik reaksiyonların en şiddetlisidir ama çocuklarda çok sık rastlanmaz.

Anafilaksi ciddi alerjisi olan çocuklarda, bir anda ortaya çıkabilen, hayatı tehdit edici ani bir alerjik reaksiyon çeşididir. Bu reaksiyon sırasında çocuk boğazında sıkışma, hırıltısı solunum, el- ayaklarında uyuşma hissi olduğunu fark eder ve baş dönmesi, göz kararması ile fenalaşarak bayılabilir.

Bir anne-baba hangi belirtiler olunca anafilaksiden şüphelenmelidir?

  • Nefes darlığı
  • Boğazda sıkışma hissi ve hırıltı, sesli solunu
  • Seste kabalaşma ve konuşma güçlüğü
  • Burun tıkanıklığı, öksürük
  • Bulantı, kusma, karın ağrısı
  • Deride karıncalanma, kabarma, şişme, kızarma
  • Çarpıntı, nabızda hızlanma, tansiyon düşmesine bağlı fenalaşma, soğuk terleme, göz kararması ve bayılma

Anafilakside acil müdahalede nelere dikkat edilmeli, bunu sıklıkla yaşayanlar evde herhangi bir önlem alabilir mi?

Anafilaksi hızla müdahale gerektiren, hızla kötüleşebilen acil bir durumdur. Çocuğunuzda anafilaksi geliştiğini düşünüyorsanız derhal 112’yi aramalısınız. Eğer yakındaysanız derhal hastaneye de ulaştırabilirsiniz.

Anafilaksi durumunda yukarıdaki belirtilere neden olan kimyasal maddeler hızla kana karışmaktadır. Adrenalin ise bu maddelerin tam tersi etki sahip bir ilaçtır. Adrenalin enjeksiyonu yapabilirseniz hastanızda hızlı bir düzelme olacaktır. Adrenalin enjeksiyonu yapabilmek için yanınızda adrenalin ampulü, enjektör, pamuk alkol vs taşımanız gerekmez. Bu gibi durumlar için üretilmiş, otomatik basınçlı enjektörlü adrenalin pompaları vardır. Doktorunuz gerekli gördüğü taktirde reçete yazar, siz de bunu özellikle arı sokması riski olan pikniklere giderken, acil sağlık hizmeti alamayacağınız tekne gezisi vs yerlerde yanınızda taşıyabilirsiniz.