Evinizi taşırken küçük bebeğinizin etkilenebileceği hiç aklınıza geliyor mu? ELELE Çocuk ve Aile Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi Psikolog Bihter Mutlu Gencer “Taşınma yeni bir hayat anlamına geldiği kadar aynı zamanda oldukça hatırı sayılır bir stres kaynağıdır da. Özellikle çocuklar için…” diyerek taşınmayı düşünen ya da zorunlu olarak taşınması gündemde olan anne ve babalara önerilerde bulunuyor.

Yenilik ne kadar olumlu olursa olsun ona alışmak için zaman gerekiyor. Taşınma, yeni bir çevre, yeni ev, yenilenmiş eşyalar, yeni komşular ve arkadaşlar fikirlerinin getirdiği heyecan dolu yeni bir hayat anlamına geliyor. Ancak, özellikle çocuklar için bir stres kaynağı olma özelliğini de taşıyor. Psikolog Bihter Mutlu Gencer “Taşınmanın etkileriyle ilgili olarak birkaç faktörden söz edilebilir.” Diyerek şöyle devam ediyor: “Tepkiler çocuktan çocuğa kişilik özelliklerine göre değişebilir. Eğer çocuk yeni ortam ve durumlara kolaylıkla uyum sağlayabilen bir kişiliğe sahipse taşınma onun için, daha zor uyum sağlayıp, daha uzun zamanda arkadaş edinebilen bir çocuğa göre daha kolay atlatılabilir bir durumdur. Öte yandan bir boşanmanın, veya bir kaybın ardından gelen zorunlu bir taşınmanın etkileri elbetteki daha yoğun ve karmaşık olur. Çocuğun yaşı da göz önünde bulundurulması gereken bir başka faktördür. Ayrıca çocukların tepkileri ve başa çıkma mekanizmaları yaş dönemlerine göre de değişebilir.”

Tepkiler

Anne babaların taşınmayla birlikte bazı sorunların oluşabileceğini doğal olarak kabul etmeleri ve bu konuda rahat olmaları gerekiyor. Taşınmayı ve yeni hayatlarını ne kadar sabırsızlıkla bekliyor olurlarsa olsunlar, eskiye özlem zaman zaman hissedecekleri bir duygu olacak. Çocukların da duygu ve düşünceleri farklı değil. Tıpkı anne ve babaları gibi çocukları da alışık oldukları ve bir bağlanma geliştirdikleri evlerini, odalarını, yataklarını, mahallelerini, her zaman şeker almak için uğradıkları marketlerini, belki de okullarını ve arkadaşlarını terk ediyor olacaklar. Bihter Mutlu bu noktada şunları söylüyor: “Çocukların “aynılık ihtiyacı” ve değişiklikle gelen tepkileri göz önünde bulundurulduğunda taşınma çocuklar için gerçekten güç olabilir. Bazı çocuklarda taleplerin artması, bebeksi hareketler, dikkat çekmeye yönelik davranışlar, öfke patlamaları, üzüntü, kızgınlık, endişe gibi duyguların artması, yuva-okul uyumsuzluğu, uykusuzluk, iştahsızlık, gece korkuları, altını ıslatma, vs. gibi çeşitli tepkiler ortaya çıkabilir. Bu tepkileri en aza indirebilmek ve taşınmayı olabildiğince olumlu bir süreç olarak yaşamak için çeşitli yollar izlenebilir.”