Bebeklerin Gelişimini Gözlemek

psikoloji olumlu olumsuz ceza, çocuğa oda cezası, çocuğa odaya kapatma cezası


 

Bugünlerde nerdeyse tüm anne babalar oda cezası hakkında az çok fikir sahibi. Hem etkili hem de şiddet içermeyen bir disiplin tekniği olarak herkes tarafından tavsiye ediliyor. Öte yandan, birçok anne babanın oda cezası konusunda hayal kırıklığına uğradığını ve kafalarının karıştığını açıklamak zorundayım.

Anne babalar oda cezası konusunda birkaç nedenden dolayı kesin bir bilgiye sahip değiller. Öncelikle bu kavram farklı anlamlar içerebiliyorlar. Bir disiplin tekniği olarak (ben bu anlamda kullanıyorum) oda cezası çocuğunuzu sevdiği bir ortamdan alıp sevmediği bir ortama koymak demektir. Buradaki amaç, çocuğunuza davranışlarını gözden geçirip sevdiği yere dönebilmek için doğru davranışı kazandırmaktır. Öte yandan bazı aileler bu cezasının çocuğun sakinleşmesi için gereken bir ceza olduğunu düşünürler.

Anne babaların bu konuda farklı endişeleri de vardır. Örneğin oda cezası tekniğinin birçok kuralı vardır ve pedagojik formasyon diplomanız yoksa bu kuralların tümünü ezberlemeniz neredeyse imkansızdır. Öte yandan, bu kuralların çoğunun cezasının başarısıyla doğrudan bir ilgisi yoktur. Bazı anne babalar arasında oda cezasının işe yaramadığına dair düşünceler de vardır. Hiç şöyle bir cümle duydunuz mu? “Evet, oda cezasını uyguluyorum ve çok faydasını gördüm.” Bunun yerine genelde şu söylenir: “Oda cezası mı? Külahıma anlat.” Kabul etmemiz gereken bir gerçek, oda cezası tekniğinin 10 yaşından büyük çocuklarda işe yaramadığıdır. Ayrıca çocukların televizyon izleyip video oyunları oynayabileceği bir yerde cezanın hiçbir etkisi olmayacaktır. Fakat oda cezasının işe yaramadığına dair öne sürülen en önemli neden, çocuğun odada kalmayı reddetmesidir.