çocuklarda kepçe kulakMedical Park Bahçelievler Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cemal Aygıt, kepçe kulak sorununu, baş ile kulağın yaptığı açının normalden daha geniş olması şeklinde tarif ederek, bu durumun çocuklarda ciddi psikolojik sorunlara neden olduğunu belirtti.

Karşıdan bakıldığında kulak sayvanının (kepçesi) belirgin olarak görüldüğünü, ayrıca kulak kepçesinin kıvrımlarının da silik halde olduğunu ifade eden Aygıt, “Kepçe kulak, estetik bir sorun olup, fiziksel bir hastalık hali değildir. Ayrıca dikkati çekecek ölçüde bir açıklık varsa psikolojik sorunlara yol açabilir. Kız çocuklar, saçlarıyla kulaklarını örter ve başkalarının yanında saçlarını toplayamazlar. Erkek çocukların işi ise daha zordur” ifadelerini kullandı.

Aygıt, kulak gelişiminin insanlarda 6 yaşında tamamlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çocuklarda kepçe kulak, özellikle okul döneminde travmalara neden oluyor. Arkadaşları arasında alay konusu olan çocuklar öz güven sorunu yaşıyor. Oysa küçük bir ameliyatla onları bu travmalardan koruyabilirsiniz. Çocuklar için kepçe kulaktan kurtulmanın en uygun dönemi 6 yaş öncesi. Kulak gelişimi insanlarda 6 yaş civarında tamamlanıyor. Bu nedenle ideal olan, kepçe kulak ameliyatını çocuk okula başlamadan yapmak. Böylece çocuğun yaşayacağı psikolojik travmaların ve sosyal problemlerin de önüne geçilmiş olur. Ayrıca sosyal çevreye adaptasyonu daha kolay hale gelip, bu durumdan dolayı öz güveniyle ilgili sorun yaşamazlar.”

“İki hafta içinde ödemler geçer, normal bir görünüm sağlanır”