Hızlı yaşayan ve dinlenmeye vakit bulamayan günümüz toplumlarının en önemli problemi stres. Hepimiz stresten bir şekilde etkileniyor, hayatın koşuşturmasından yorulduğumuzu, dinlemeye ihtiyaç duyduğumuzu söyleyip duruyoruz ama yine de ara vermeden her gün aynı biçimde koşuşturmaya devam ediyoruz. Peki sizce bu hızlı yaşanan hayat çocuklarımızı nasıl etkiliyor? Bazılarımız çocukların rahat olduğunu ve stresten etkilemediklerini düşüncesinde… Oysa gerçek öyle değil. Çocuklar da stresi en az sizin kadar hissedebiliyor ve bunu gerek ruhsal, gerek fiziksel belirtilerle sizlere gösterebiliyorlar.

Çocuğum stres altında olduğunu nasıl anlayabilirim?

Çocuğunuz ruh halinde ve hareketlerinde belirgin değişiklikler fark ediyorsanız bu durum çocuğunuzun kendisini stres altında hissediyor olmasından kaynaklanabilir. Depresif ruh hali, içe kapanıklık, gözlenebilir endişe hissi, uyku ve yeme problemleri, daha önce ilgisini çeken akvite ve oyunlara belirgin bir ilgisizlik gibi örnekler stres altında olan çocuğunuzda gözlemleyeceğiniz belirtiler olarak sıralanabilir.
● Aniden ortaya çıkan şiddetli ağlamalar ya da aşırı kızgınlık hali.
● Davranışlarını kontrol edememe hali.
● Sosyal çevreye karşı aniden başlayan ilgisizlik (arkadaşlarla oyun oynamama ya da oyun oynarken ortaya çıkan ani saldırgan davranışlar…).
● Akademik performansta olumsuz yönde oluşan değişiklikler.
● Anne-baba ve diğer akrabalarla olan ilişkilerinde gözlemlenen olumsuz değişiklikler.
● Uyunmakta sorunlar yaşamak ve okula gitmemek için sıklıkla istekte bulunmak.
● Fiziksel şikayetlerin olması (baş ya da karın ağrısı, sindirim problemleri vb…)
● Ve daha önce fark etmediğiniz ve fark ettiğinizde de belirgin bir nedene bağlayamadığınız diğer fiziksel ve ruhsal belirtiler…
Çocuklarda görülen stresin kaynakları…