çocuk psikolojisi 

Enerjileri fazla gelen okul öncesi dönemdeki birçok çocuk; sinirlendiklerinde, kızdıklarında ya da kaplarına sığamayacak kadar yaramazlık yaptıklarında, ellerindeki oyuncak­ları yahut kendilerini en yakınlarındaki hedefe doğru fırlatırlar. Niçin? Çünkü bu küçük dinamolar, mantık ile akıl yürütme yeteneklerine sahip değildirler ve kitapları ya da oyuncakları fırlatırken bunları zıplayan toplardan farklı görmezler. Çocu­ğunuzun agresif davranışlarını ehlileştirirken ona ilk adım ola­rak vurmanın, bir şeyleri fırlatmanın, ısırmanın ve sataşmanın kabul edilemez hareketler olduğunu anlatın. Ardından çocuğunuzdan sergilemesini beklediğiniz öpmek, sarılmak, konuş­mak gibi davranışları -çocuğunuz bir yaşında olsa dahi- ona anlatın ve uygulamalı olarak gösterin. Ayrıca bu davranışların niçin uygun ve kabul gören davranışlar olduklarını açıklayın. Uygun davranışı öğretme yolunda çok gerekli olan bu kuralları katı ve tutarlı bir şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Not: Eğer agresif tavırlar, çocuğunuzun günlük oyunlarında sürekli yer alıyor ve arkadaşları, ailenin diğer üyeleri ve sizinle olan ilişkilerini etki­liyor ve rahatsız ediyorsa, bu davranışların altında yatan sebebi bulmak için profesyonel bir yardım almanız iyi olur.

Problemin Oluşumunu Önlemek

Çocuğunuzun oyunlarını yakından izleyip denetleyin.

Çocuğunuzun oyunlarını yakından gözlemleyerek, ak­ranlarıyla birbirlerine nasıl davrandıklarını ve birbirlerinin oyuncaklarını nasıl kullandıklarını izleyerek, arkadaşlarından kapabileceği agresif hareketleri önleyin. Yaralanma ve hasara yol açabilecek agresif hareketlere izin vermeyin. Ayrıca arkadaşlarının yaptıkları yaramazlıklara da çocuklarınız yaptığında vereceğiniz gibi tepki verin.