Van depremindeki azra bebekDepresyon kavramının yetişkinlerin dünyasına ait bir tanımlama olduğu düşünülür çoğu zaman. Oysa moral bozukluğu, karamsarlık, hüzünlü hissetme hali ile genel bir isteksizlik ve yaşama karşı ilgi kaybı olarak da tanımlanan depresyona farklı gösteriş biçimleriyle çocuklarda da rastlanıyor. Temelinde güven eksikliği ve duygusal ihtiyaçlara cevap bulamamanın yattığı konuyla ilgili Acıbadem Kadıköy Hastanesi Pedagoji Uzmanı Ayşegül Salgın’dan bilgiler aldık.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da depresyon, sık görülen psikiyatrik bir bozukluk olarak karşımıza çıkıyor. Hatta çocukların yanı sıra bebeklerin de depresyon yaşadığı artık kabul ediliyor.
Bebeğin herhangi bir yapısal probleminin olmamasına rağmen sosyal, zihinsel ve fiziksel gelişiminde bazı gecikmelerin yaşanması çoğu zaman depresyon belirtisi olabiliyor. Bebek zamanında emeklemiyor, gülümsemiyor ve yeterli kilo almıyorsa depresyon açısından da değerlendirilmesi gerekiyor. Bebeklik depresyonu ilk aylardan itibaren başlayabiliyor. Değerlendirme sırasında annenin ruhsal durumunun ve annelik işlevlerinin gözden geçirilmesi önem taşıyor. Çünkü annenin duygusal anlamda bebeğinin gereksinimlerine yanıt verememesi bebekte bir depresyona yol açabiliyor. Bu durumda öncelikle anneye depresyon tedavisi uygulanması öneriliyor.

Doğum sonrası depresyon, annenin annelik işlevlerinde yetersiz kalmasına neden olabiliyor. İlk bebeklik dönemlerinde depresyonda olan anne, bebeğinin ağlamalarını doğru şekilde anlamlandıramayabiliyor. Bu durum da bebeğin daha çok ağlamasına yol açarak, anneyi giderek daha çaresiz ve yetersiz hissettirerek depresyonunu artırabiliyor. Anne, bebeğini emzirirken, beslerken ya da uyuturken zorlanabiliyor. Bebek beslenmeyi ve uyumayı reddedebiliyor. Yetersiz kilo alımı ve uykusuz geceler annenin durumunu daha da zorlaştırıyor. Anneyle bebek arasında güvenli bir bağlanma oluşamıyor. Bebek donuk, ilgisiz görünebiliyor. Bebeklikteki pek çok cilt sorunu (egzama) aslında bebeğin duygusal durumu ve depresyonu ile ilişkili olabiliyor.