televizyonSevgili Anne Babalar,

Teknolojik bir çağda olmanın artıları kadar eksilerini de yaşıyoruz. Teknoloji geliştikçe vücudumuz daha az çalışıyor, giderek tembelleşiyor ve daha sanal yaşıyoruz. Teknoloji bağımlılığı da giderek artıyor ve teknoloji bağımlılarının tedavi edildiği klinikler açılıyor. Teknoloji bağımlılığı başında internet, bilgisayar, telefon ve televizyon gibi cihazlar geliyor. Hayatımızı artık telefonsuz, bilgisayarsız televizyonsuz hayal edemiyoruz. Artık her evde bir televizyon, bilgisayar ve akıllı telefon var. Bazı evlerde bu sayı ikiye, hatta üçe bile çıkabiliyor.

Burum böyle olunca çocuklar dışarda zaman geçirmek yerine bu teknolojik ürünlerle tek başına zaman geçirmeyi tercih ediyor.

Bu konuda anne babalar bilinçsiz davranabiliyor. Özellikle daha küçük yaştan çocuklarına telefon, tablet, bilgisayar veriyor ve çocukların uzun saatler televizyon izlemesine izin veriyor, ve hatta odasına televizyon koyabiliyor.

Çocuklara sınırsız özgürlük vermek sağlıklı değildir. Teknolojik bir çağın eksilerinden biri çocukların artık kendi odalarına çekilmeleri ve tek başına teknolojik cihazlarla zaman geçirmeleridir. Televizyon izlemek bunların başında geliyor. Anne babasının izlediği programı beğenmeyen çocuklar televizyonu odasında izlemek istiyor. Anne babada çocuğun odasına televizyon koymayı çözüm olarak görüyor. Bu durum çocuğun evin içinde ayrı bir evi varmış gibi hissetmesine neden oluyor. Çocuk kendi odasında zaman geçiriyor, anne baba kendi salonda. Bu durum birçok problemlere neden oluyor.

Anne Baba ile çocuk arasındaki iletişim zarar görüyor!