çocuklarda okul korkusu

ikinci dönem okul değiştirmek doğrumu yanlişmu karar


Geçmişe ait anılarımızın çoğunu okullarda yaşadıklarımız oluşturur. İlk arkadaşlıklarımız, ilk başarılarımız ve başarısızlıklarımız, sevdiğimiz ve sevmediğimiz öğretmenlerimiz, ilk aşklarımız, gelecek planlarımız, ümitlerimiz, hayallerimiz, hayal kırıklıklarımız, kızgınlıklarımız, şakalarımız… Öyle çok yeri vardır ki hayatımızda okullarımızın… Bunu bildiğimiz için de çocuklarımızın okullarını belirlemekte de, okullarını değiştirme kararı almamız gerektiğinde de genellikle çok zorlanırız. Çocuklarımızın hayatları ve geleceği için çok önemli kararlar verdiğimizi biliriz.

İnsanlar, olumlu ya da olumsuz hayatlarındaki her türlü değişime alışmakta zorlanırlar ve bir alışma dönemine ihtiyaç duyarlar. Okul değişikliği de çocukların hayatlarındaki yeni bir durumdur ve alışmak için zamana ihtiyaçları vardır. Bir öğretim kademesi tamamlanmadan (örn: 6. sınıftan 7. sınıfa geçerken) başka bir okula kaydettirilmesi ya da dönem ortasında yapılan değişiklikler çocuk için zorlayıcı olacaktır. Bu yüzden bu tip okul değişiklerinin üzerinde önemle durulması gerekir.

Çocuklar bir eğitim kademesini tamamlamadan ya da dönem ortasındaki okul değişikliklerinde neler yaşarlar?

1. Sınıfı, arkadaşları ve öğretmenleri yenidir. Herkesi ve her şeyi tanıması, anlaması, anlamlandırması gerekmektedir. Arkadaşlarının ve öğretmenlerinin ortak bir geçmişi vardır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin kendi aralarında konuştukları konulara çoğu zaman yabancılık çeker çünkü onların ortak geçmişlerini bilememektedir. Yeni katılığı ortam ve insanlar onun için yabancıdır ve tanıma çabası vardır. Diğer yandan katıldığı ortam için o da bir yabancıdır ve diğerleri de onu tanımaya çalışacaktır. Burada iki tip sorun ortaya çıkabilmektedir. Birincisi, öğrenci yeni ortamı anlamaya çalışırken kendini olduğu gibi tanıtamayabilir; yeni arkadaşları onu yanlış tanıyabilirler. Örneğin normal şartlar altında konuşkan, arkadaş canlısı ve dışadönük olabilen bir öğrenci, yeni ortama alışmaya çalışırken arkadaşlarına çekingen ve içedönük bir insan izlenimi verebilir.