Ergenlik döneminin bir problem dönemi olmadığı, aksine, bir arınma ve ruhsal temizlenme dönemi olduğu ortaya çıktı.

Anne ve babaları rahatlatacak bu yeni bilginin kaynağı çocuklar üzerine yazdığı kitaplarla fenomen olan Uzman Pedegog Dr. Adem Güneş.

Dr. Adem Güneş, aksiyon Dergisi’nin son sayısında yer alan yazısında, ailelerin çocuklarının ergenlik dönemine bakış açısını değiştirecek yeni bulgular hakkında şu bilgileri veriyor:

ERGENLİK, ARINMA VE RUHSAL TEMİZLENME DÖNEMİ

“Amerikalı psikolog James Masterson yıkıcı ergen davranışları üzerine yaptığı 40 yılı aşan çalışmalarda enteresan bir sonuca vardı; problemler ortadan kalktıkça ergenler psikolojik olarak iyi olmak yerine depresyona giriyorlardı.
Normal şartlar altında kişinin problemleri arttıkça depresyona girmesi gerekirken, ergenlerde durum bunun tam tersi oluyordu.
Araştırmalar derinleştikçe, ergenlerle ilgili yeni bulgular elde edildi.

Buna göre, ergenlik döneminin bir problem dönemi olmadığı, aksine, bir arınma ve ruhsal temizlenme dönemi olduğu ortaya çıkıyordu…
Bir başka deyişle, çocukluk yıllarında yaşanan ‘olumsuz birikintiler’ ergenlik dönemi ile dışa vuruluyor, böylece sanki ruhsal bir temizlik gerçekleşiyordu… Bu, denizin yüzeyindeki çöplerin güçlü dalgalarla kıyıya vurması, denizin arınması gibi bir şeydi… Böylesi bir boşalma gerçekleşemezse içerideki birikintiler depresyona sebep oluyordu…

Ergenlik döneminin yıkıcılığı ruhsal bir arınmayı gerçekleştiriyorsa, çocuğun bu yıkıcılığına razı mı olmak gerekir?
Aslında hayır… Ergen yıkıcılığı, olumlu yöne kanalize edildiğinde yıkıcılıktaki güç kadar bir enerji, yapıcılıkta da aynı ruhsal rahatlamayı beraberinde getiriyordu.