bebekler bilgisayar başında

çocuk psikolojisi bilgisayar


Çocuğunuz ders çalışmak istemiyor, okula gitmeyi reddediyor ve bütün gününü bilgisayar başında geçiriyorsa bilgisayar bağımlısı olabilir. Uzmanlar internet kullanımının ve bilgisayar bağımlılığın çocuklara etkileri hakkında önemli bilgiler verdiler.

Bilgisayar ve teknolojinin fazla kullanımı sadece yetişkinleri değil, gençleri de tehdit ediyor. Dozundayken zararı olmayan hatta faydası bulunan teknolojik ürünler, dozu aşıldığında büyük problemlere neden oluyor; özellikle gelişim yıllarında olan çocuklar ve ergenlerde. Artık her evde bilgisayarın olduğunu düşünürsek çocukların ve gençlerin teknolojiye ulaşması zor da değil. Fakat önemli olan teknolojiyle olan ilişkileri. Bu konuda anne babalara da önemli görevler düşüyor. Çocuklar ve gençler rol model olarak gördükleri anne-babalarını sürekli bilgisayarla iç içe görünce etkileniyor.

6-15 yaş grubu çocukların interneti kullanma amaçları

  • Ödev yapma/öğrenme: yüzde 84,8
  • Oyun oynama: yüzde 79,5
  • Bilgi arama: yüzde 56,7
  • Sosyal medya: yüzde 53,5 oranında yer alıyor.

Erkeklerde daha sık görülüyor

Bilgisayar ve teknoloji kullanımı dozunda olduğunda hem çocuklar hem de gençler için faydası var. Bilgisayar oyunları; çocukların strateji, el-göz koordinasyonu, problem çözme, çoklu görev gibi konularda gelişmelerini sağlıyor.

Dünyada yapılan çeşitli araştırmalara bakıldığında çocuklarda ve gençlerde bilgisayar kullanıcısı olan kesimde, bağımlılık kriterlerini karşılayan yüzde 13’lük bir kesimden bahsedildiğini belirten Psikolog Murat Sarısoy, Türkiye’de bu durumun yüzde 10,5 olduğunu söylüyor. Erkeklerde bilgisayar ve internet bağımlılığı kızlara göre yaklaşık yüzde 3,6 kat daha fazla.