Boşanma sonrası ebeveynler birbirlerine nasıl davranmalı? Boşanan ebeveynlerin çocuklarına karşı tutumu nasıl olmalı? Boşanmanın çocuğa etkileri nelerdir? İşte, bilmeniz gerekenler…

Evlilikte yaşanan kavgalar ve çatışmalar, çocukları boşanma ya da boşanma sonrasındaki çatışmadan daha çok etkiler. Nitekim, evlilikteki çatışmanın şiddeti ve sıklığı çocuğun uyumunda önemli bir rol oynasa da evlilikteki çatışmaların çocuklarda daha fazla negatif etki yarattığı defalarca gösterilmiştir.

Boşanma sonrası duygusal destek

Boşanma sonrasındaki sağlıklı uyuma katkı sağlayan en önemli şeyler, uygun anne babalık, sorunsuz velayet işlemleri, velayete sahip olmayan ebeveyne erişimin sağlanması ve çatışma olmamasıdır. Boşanma sonrasında verilecek duygusal destek de çok önemlidir ancak kuralları koyan duygusal sıcaklık en önemlisidir çünkü bazı anne babalar boşandıktan sonra farklı ebeveynlik yapabiliyorlar; yani anne kuralcı, baba çok serbest ya da tam tersi olabiliyor.

Birlikte geçirilen zamanın kalitesi önemli

Çocukların gelişimini, kimlerle birlikte olduğunu, aktivitelerini takip etmek her iki ebeveyn için de önemli olmalıdır. Boşandıktan sonra tek bir ebeveynin daha fazla aktif olması ya da çocuğunu daha fazla görmesi araştırmalara göre çok önemli olmasa da birlikte geçirilen zamanın kalitesi önemlidir ve bu durum çocuğun uyumunu etkiler.

Çocuklarınızı kendi meselelerinizden uzak tutun

Boşandıktan sonra kırgınlığınızı, küskünlüğünüzü unutmamış olabilirsiniz ama o duyguların sizin meseleniz ile ilgili olduğunu, çocuğunuzla ilgili olmadığını hatırlarsanız bu meseleleri çocuğunuzdan uzak tutabilirsiniz. Bir başka önemli konu da çocuğunuzla diğer ebeveyne söylemesi için mesaj iletmeyin çünkü onu çatışmanın tam ortasına koymuş olursunuz. Amaç çocukları bu meselelerden dışarıda bırakmak. Dolayısıyla eski eşinizi arayın, ona e-posta veya mesaj gönderin.