boşanmaÇocuklarınıza boşanma hakkında neyi, ne zaman, nasıl söyleyebilirsiniz?

Çocuklar evin içindeki gerginliği hissederler. Boşanma kararından söz etmezseniz onları incitebilirsiniz. Boşanma kararı aldığınızda eşinizle konuşarak bunu çocuklara birlikte söylemeniz gerektiğini belirtin. Eşlerden biri evden ayrılmadan önce bir aile toplantısı düzenleyin. Boşanmayla ilgili söyleyeceklerinizi önceden planlayın. Toplantı sırasında boşanmanızla ilgili tarafsız açıklamalarda bulunun. Diğer ebeveyni suçlayıcı tavır sergilemeyin.

Çocuklarınızın sorularına doğru, dürüst ve açık yanıtlar verin. Ancak gereksiz ayrıntılara girmekten kaçının. Örneğin babalarını sizi aldattığı için terk ettiğinizi belirtmek durumunda değilsiniz. Boşanma nedenlerini açıklarken suçlayıcı olmayan ifadeler kullanın. ” Evlendiğimizde birbirimizi seviyorduk. Ancak yıllar geç tikçe duygularımız, gereksinimlerimiz, zevklerimiz değişti ve birbirimizden uzaklaştık. Anlaşamıyoruz. Evliliğimizi yürütemediğimiz için boşanmaya karar verdik. Beraberliğimizin en güzel yanı çocuk sahibi olmaktı. Sizi çok seviyoruz” gibi bir açıklama yapabilirsiniz.

Boşanmanın onlarla ilgisi olmadığını açıkça belirtin. Küçük çocuklar anne-babaları boşandığı zaman neler olduğunu kavramakta zorluk çekerler. Boşanmaya neden olduklarını düşünebilirler. Terk edilecekleri, onlara kimsenin bakmayacağı endişesini taşıyabilirler. Anne-baba boşanmanın çocuğun hatası olmadığını belirtmelidir.

Çocuklarınız anneyle mi yoksa babayla mı birlikte kalacaklar?

Kiminle yaşayacakları konusunu çocuklarınızla birlikte konuşarak karar verebilirsiniz. Çocuklarınızın yaşını ve boşanmadan önce hangi ebeveynin çocukların bakım işini üstlenen asıl kişi olduğunu göz önünde bulundurarak kiminle kalacaklarına karar verin.

Çocuklar birlikte yoğun zaman geçirdikleri ebeveynden etkilenirler. Ancak diğer ebeveyn çocukla ilgilendiği sürece onun üzerinde belirgin ve koruyucu etkisini sürdürür. Boşanma sonrası çocuğun anne-babayla sürekli ve anlamlı ilişki sürdürmesi önemlidir.