Oyun çocukların psikolojik ve sosyal gelişiminde oldukça önemli bir yer tutar. Özellikle çocukların kendi yaşıtları ile birlikte parklarda oynamaları tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Ne yazık ki kış mevsimi geldiğinde anne babaların ne yapacaklarını şaşırırlar, çocukların nerede oyun oynayacaklarını kara kara düşünmeye başlarlar. Yazın rahatça sokakta, bahçelerde, parklarda, sahilllerde vakit geçirirken, kışın tüm bunları nasıl yapacağız diye düşünürler. Aslında haksız da sayılmazlar çünkü biz uzmanlar kışın çocukların kalabalık ve kapalı alanlarda çok fazla bulunmasını tavsiye etmeyiz. Özellikle son zamanlarda ülkemizde, her geçen gün sayıları giderek artan AVM’lerde uzun süreli vakit geçirmek, özellikle damlacık yoluyla bulaşan üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığında bir artışa yol açmaktadır.

Ben tamamen bu tür yerlere çocuklarınızı götürmeyin demiyorum, ancak bazı basit kurallara dikkat ederek, çocuğumuza bazı sınırlar koyarak

Bizim çocukluğumuzda açık havada gördüğümüz Lunapark’ların, son yıllarda adeta ufaltılmış modellerini sık sık AVM’lerin içinde dahi görebiliyoruz. O rengarenk, müzikli, adeta masal kahramanları içinden fırlayacakmışçasına canlı gibi duran bu oyuncaklardan, çocukları tamamen uzak tutmanın imkansız olduğunun ben de farkındayım. Çünkü ben de bir babayım, benim de 5 yaşında bir kızım var ve zaman zaman bu tür yerlere gitmek zorunda kaldığımızı itiraf etmeliyim.

Fakat bu tür yerlerde çocukların bindiği veya ellerini sürdüğü oyuncakların her gün binlerce el tarafından elendiği yadsınamaz bir gerçektir. Hem kalabalık ve kapalı alanlardaki damlacık yolu bulaşmaları, hem de bu oyuncakların üzerine elle bulaşan mikroplar, kış aylarındaki enfeksiyonların en önemli sebeplerinden biridir.