4 yaş sosyal becerilerimHazırlıklı olun! Bu dönem, çocuklarınızın dışında kendi psikolojinizi de sağlam tutmaya çalışmanız gereken bir dönem. Çünkü 4 – 5 yaş arası çocuklar her şeyi merak ederler ve bu öğrenme aşamasında sizi epey bir yorarlar. Çocuk Doktoru Hatice Karaböcüoğlu, bu dönemde sizleri nelerin beklediğini anlattı.

Bu yaş çocuklarının soruları daha kapsamlı olmaya başlar; ölüm, dünyanın oluşumu, yok olması, güneşin gökyüzünde durması onun için merak konusudur. Bu durumda kitaplardan birlikte araştırma en uygun yanıt yoludur. Ayrıca müze, sanat atölyesi gibi yerlere gidilebilir. Makineler, teknoloji, tarih müzesi ilgisini çekebilir.

Bu Dönemde, Hayali Arkadaşlar Edinebilirler

Bazılarının hayali arkadaşları sık değişirken bazılarının uzun süreli aynı kalabilir. Hayali hikayeleri gerçekten tam ayıramayabilir ve korku geliştirebilir. Hayalet vs. ona gerçekmiş gibi gelebilir. Bu durumda asla alay etmemeli, onlarla korkutmamalı, bunların sadece hikaye ve kitaplarda olduğun ona anlatmalısınız. Sorun çözmede onun hayal dünyasına katılma, sorunu orada yaşayıp çözüm bulmak bu yaş grubunda hem etkili hem de ikiniz içinde eğlenceli bir yoldur.

Özgür Olmak İsterler

Onun özgürlüğüne saygı duymalı, yeme – giyinme gibi konularda karar vermesine izin vermelisiniz. Seçenekleri kısıtlamak, bu durumun içinden çıkılmaz bir soruna dönüşmesini engelleyecektir. Oynanacak oyuna karar verebilir. Yine bazen sizin onun arkasında olduğunuzu bilmesine de izin verin. Arkadaşları bir yere tırmanması istiyor ve korkuyorsa siz izin vermeyerek onu korktuğunu açıklamaktan koruyabilirsiniz. Böylece kendini güvende hisseder.