sesli oyuncaklarOyun oynayan çocuğu izlediğiniz zaman onun ne kadar kendi dünyasına daldığını farklı bir dünyaya geçtiğini görürsünüz. Çocuk oyun oynarken adeta bambaşka bir hayata geçer. Bu sırada bedeninin bütün işlevleri işin içindedir. Oyun oynamak özellikle beynin pek çok farklı işlevi aynı anda gerçekleştirmesini gerektirir. Beden de bu dünyaya eşlik eder.

ÇOCUK AÇISINDAN OYUN NE DEMEKTİR?

Çocuklar oyun oynarken pek çok şeyi sembolize ederler. Gerçek hayattaki kişileri ya da olayları canlandırırlar. Bu açıdan oyun oynamak çocuk açısından hayati öneme sahiptir.

  • Oyun oynarken çocuk öncelikle hayal kurar.
  • Kurduğu hayale uygun olarak figürleri canlandırır, miş gibi yapar: Doktormuş gibi, anneymiş gibi vb.
  • Düşündüğü ya da hayal ettiği ortama uygun oyuncaklar ve oyunlar yaratır.
  • Bütün bu eylemler sırasında karşılaştırmalar yapmayı öğrenir, mantıksal çıkarımlarda bulunmaya başlar.
  • Olaylar ya da durumlar arasında neden-sonuç ilişkileri kurma yetisi kazanır.
  • Oyun oynarken çocuklar özellikle grup oyunları sırasında paylaşmayı öğrenirler.

OYUN ÇOCUĞUN SALDIRGANLIK DÜRTÜLERİNİ ENGELLEYEBİLİR

Her insanın yapısında doğal olarak var olan bir dürtüdür saldırganlık dürtüsü. İnsan doğduğu andan itibaren var olma savaşı vermek üzere programlanmıştır ve bunu yolu da öncelikle hayatta kalmak için kendini korumaktan geçer. Ancak insanlar büyüyüp toplumsal bir birey olmaya başladığı andan itibaren de bu dürtüsünü kontrol altına alma becerisini kazanmaktadır. Bu bakımdan çocuklar bu dürtülerini kontrol etme becerini henüz kazanamadıkları için bazen can yakıcı ve zarar verici bazı davranışlar gösterdikleri bilinir. İşte bu gibi durumlarda doğru seçilmiş oyuncaklar çocuğun olumsuz davranışlarını engellediği gibi saldırganlık dürtülerini de olumlu davranışlara yönlendirebilir. Özellikle bu tür davranışlar gösteren çocuklara oyuncak seçiminde daha dikkatli olunmalı ve dikkatini toplamasına ve bir şeyler yaratabilmesine olanak sağlayan yapı malzemeleri seçilmelidir. Bu bakımdan hamur önerilen oyun malzemeleri arasındadır. Ayrıca top gibi oyuncaklar da çocuğun enerjisini başkalarına zarar vermeden dışarı yönlendirmesine imkan sağladığı için yararlıdır.