2 kişilik okula giden acemi çocuk


Anne babalar ve çocuklar arasındaki en büyük sorunlar ders çalışma konusunda ortaya çıkıyor. Çocukların yaşlarına göre ağır bir tempo içinde olduğunu belirten Uzman Pedagog Sevil Yavuz, anne babalara oyun ve ders dengesini kurmak için önerilerde bulundu.

Çocuklar yaşlarına göre çok ağır bir tempo içindeler. Nerdeyse bütün gün okuldalar. Yetişkinlerin iş saatlerinden daha uzun saatler okulda kalan çocuklar var. Okulda kaldıkları saatlerdeki ders programı çocukların yaşına uygun değil. Okulda uzun dersler, kısa teneffüsler var. Çocukların saatlerce kapalı ortamda rahat olmayan tahta bir sırada tüm gün oturması bekleniyor. Eğer bu sıralarda oturamazsa hemen uzman yönlendiriliyor, çocuk yerinde durmuyor diye. Bütün günkü sıkı tempo yetmiyor gibi oldukça uzun ev ödevleri veriliyor. Akşamda bu ödevleri yapmak için uğraşıyorlar çocuklar. Çocukların çocuk oldukları tamamen unutulmuş. Ağır okul sorumlulukları anne babaları da çok kaygılandırıyor. Çocuklarına baskı yapmasa geride kalacağından korkuyorlar. Okul programının çocukların yaşlarına uygun hala getirilmesi gerekiyor. Çocukların uzun teneffüslere ve kısa ders saatlerine ihtiyacı var. Çünkü çocukların dikkat süreleri kısadır ve gelişmeleri büyümeleri için oyun oynamaları hareket etmeleri gerekir.

Oyun oynamayan çocuk sağlıklı büyüyemez

Okullar şuan ki sistemde çocuğun akademik becerileri dışında diğer gelişim alanlarını desteklenmiyor. Howard Gardner’ın çoklu zeka kuruma göre çocukların birçok zeka alanı var, müziksel, doğasal, sosyal, vb. Çocukların tüm başarıları sadece akademik alandaki performansına göre değerlendiriliyor ve sadece bu zeka becerileri destekleniyor. Çocuklar yeterince dışarda arkadaşlarıyla, doğada oynama fırsatına sahip olmadığı diğer zeka alanlarındaki becerilerini geliştirme fırsatı da bulamıyor. Bu nedenle okul uyum problemleri, depresyon, sosyal fobi, öz güven eksikliği gibi birçok problemde kendini göstermeye başlıyor.