hayali oyunlar

hayali oyunlar nelerdir, hayali oyunlar, hayali oyunlar okul öncesi, hayali oyunlara örnekler, hayali oyunlar oyna, hayali oyunları, hayali oyunlar örnekleri, hayali oyunlar nedir


Psikolog Vygotsky taklit oyunlarında aslında oyun içi tutarlılık kuralları olduğunu öne sürer ve çocuklar direkt olarak olmasa da bu kuralları anlayabilirler. Bizim kendiliğinden gerçekleştiğini sandığımız, oynanmasının özel olarak bir sebebi olmadığını düşündüğümüz oyunlar aslında onlar tarafından özellikle seçilmiştir ve o an çocuğa en yakın dünya hangisiyse bize o dünyanın özellikleri hakkında bilgiler verir. Oyunların bazı tarafları gerçekçidir ama bazı tarafları da çocukların direkt olarak taklitlerine sahip oldukları ya da olmadıkları konseptlerden yaratılmıştır yani zaten önceden kalıplaşmış modellerden oluşur.

Yemek yapmak ve bebeği uykuya yatırmak gerçekçi oyunlar olabilir ama alevlerle boğuşmak büyük ihtimalle bir konsepte dayalıdır ve gerçeklikle alakası yoktur. Genel bakış Çocuğunuzun oyun oynarken bütün hayali oyunlarını çocuklar arasında ortak kullanılan “muşçuluk yapalım, mış gibi davranalım” ya da “hadi sen polis ol, ben de kötü adam!” gibi cümlelerle taçlandırdığını fark etmişsinizdir. Bu oyunları oynarken hayali oyuna uygun özel bir ses tonu kullandıklarını da duymuş olabilirsiniz. Sert bir adam gibi konuşabilirler ya da hayvan sesleri çıkarabilirler. Oyunlarına hangisi uygunsa buna göre canlandırma yaparlar. Çocuklar genellikle onları harekete geçiren uyarıcı bir “tehdit” unsurunu oyunlarına sokmayı severler.

Alevler, ejderhalar, hırsızlar ve daha fazlası … Oyunlarında sorun olacak tehlike ve tehdit belirlendikten sonra savunmaya geçilebilir. Böyle bir konu belirleyerek çocuğunuzla birlikte oyun oynamaktan zevk alabilirsiniz. Yaşa bağlı olarak öne sürülen fikirlerin oyuncaklarla desteklenmesi gerekebilir. Mesela bir itfaiyeci şapkası yangının getirdiği tehlikeleri temsil ederken plastik bir kılıç canavarın geldiğini haber verebilir. Fakat söylediğimiz gibi çocuklar büyüyüp hayal güçleri daha gelişmiş bir seviyeye geldikçe daha az sahne donanımına ihtiyaç duyar. Buna göre bir sopa kolaylıkla kılıcın yerine geçebilir, bir perde yangın ve bir tabak direksiyon olabilir. Psikologlar oyun terapisini çocukların travmalarla daha kolay baş edebilmeleri için kullanabilir ve bazen de anne babalardan çocuklarının oyun konularını “yorumlamalarını” isteyebilirler. Fakat normal çocuklar hayal ve gerçeği rahatlıkla harmanlayıp ilgilerini çeken fikirleri hemen canlandırabilir veya televizyonda gördükleri sahneleri hiçbir mana taşımasa bile sahnelemeye çalışabilirler.