yaratıcı çocuk oyunları  • Çocuklarınızın yaratıcı oyunları için bir şeyler sağlamak sizin için büyük ihtimalle zaman ve çaba harcamak anlamına geliyordur. Akıl sağlığınız adına evinizde boyama, kesme gibi aktiviteler için mutfak, çamaşır odası veya hava güzelse bahçe gibi özel bir alan ayırmanız en iyisidir. Masa ve sandalyelerin altına geniş bir naylon sermek iyi bir fikir olabilir. Masanın yüzeyini kesiklerden, yapıştırıcıdan, boyadan korumak için masa üstüne kullanmadığınız eski, ince bir örtü veya battaniye sermeniz gerekebilir. Daha küçük çaplı oyunlar içinse sadece naylon örtü örtmeniz yeterli olabilir.
  •  Tuvalet kağıdı, mısır gevreği kutuları, eski dergiler, ambalaj kağıdı, kumaş parçaları, doğum günü ve yılbaşı kartlarını bir araya toplayın. Bunların yanında bir de çocuklara özel yapıştırıcılara ihtiyaç duyabilirsiniz. Katı yapıştırıcılar oyunlar için idealdir ama başa çıkabileceğinizi düşünüyorsanız sıvı yapıştırıcıları da kullanabilirsiniz. Eski bir margarin kapağının üstüne az miktarda yapıştırıcı dökün ve yine eski bir fırçayla çocuğunuzun bunu yaymasına izin verin. Sonra üzerine istediğiniz parçaları yapıştırmaya çalışın. Böyle basit bir aktivite bile ona ilginç gelir ve bebeğiniz daha neler yapacağınızı görmek için sabırsızlanır. Bu tür yaratıcı aktiviteler için çeşitli çocuk makasları alabilirsiniz. Dalgalı kesen, zigzag şekil veren makaslar var, ama bunları seçerken makasların gerçekten kesici metal kenarları olduğuna dikkat edin. Tamamen plastikten yapılan veya kesici yerleri körelmiş makaslar hiçbir işe yaramaz. Evde kullandığınız makası da kullanmak isteyebilirsiniz ama sürekli gözetim altında tutmak şartıyla! Bütün gereçleri sağladıktan sonra kocaman renkli kağıtları masanın üzerine yayın ve kesip yapıştırmakla zaman harcayacağınız uzun bir öğleden sonra geçirin. Bunlara ek olarak simli yapıştırıcıları, renkli uzun plastik çubuk ve lastikleri kullanabilirsiniz. El sanatları için bir şeyler satan dükkanlarda ucuz malzemeler bulmak mümkündür.
  •  Oyun hamurları ortalığı boyadan daha az batıracaktır. Üstelik oyun hamurunu çok yönlü kullanabilmesi açısından küçük bir merdane ve kek kalıpları gibi çeşitli mutfak gereçlerine para vermek diğer bozulmaya daha yatkın elektronik oyuncaklara para vermekten daha akıllıcadır. llk başta çocuğunuz sadece hamurlarla ilgilenecek ve onların dokularını keşfetmeye çalışacaktır. Oyunu tıkandığı zaman ona yardım etmeniz önemli çünkü çocuğunuz elindeki gereçlerle ne yapacağını tahmin edemeyebilir. Ona hamurları yuvarlayıp nasıl köfte ve sosis yapıldığını öğretebilirsiniz, bunun yanında dondurma çubukları veya plastik bir kaşıkla, yaptığı pastaları süslemesini de göstermek eğlenceli olabilir.
  •  Kum ve su oyunları! Bu oyunlar genellikle en iyi dışarıda oynansa bile kapalı alanlarda da kum ve suyla vakit   geçirebilirsiniz. Suyla oynanan oyunlar bir bulaşık yıkama kabında veya lavaboda gerçekleştirilebilir. Bunun için kullanmadığınız havluları etrafa sermeniz yeterli olur. Suyu kolayca emen gazete kağıtları bile, kullandıktan sonra hemen atabileceğinizden bu iş için ideal sayılır. Oyun oynarken bebeğinize plastik fincan, kap, margarin kutuları, kaşık gibi eşyalar verin. Bunların yanına huni, elek ve bulaşık süngerini de eklemeyi unutmayın. Böylece çocuğunuzun eşyaları birbirleriyle bağdaştırabileceği ve sizi taklit edebileceği oyunlar oynamasına imkan tanımış olursunuz. Oyununa daha fazla eğlence katmak için suyun içine birazcık bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz. Köpük onu heyecanlandıracaktır.
  •  Kumla oynanması gereken oyunlar için bir kum oyun alanı almanıza gerek yoktur. Geniş bir bulaşık yıkama kabı veya plastik çocuk banyosu da büyük marketlerde satılan bu pahalı oyun alanının gördüğü işi görür. Fakat bunun için oyun kumuna ihtiyacınız var. Çocuğunuzun inşaat kumuyla oynamasını istemezsiniz. Büyük bir kum paketi çok pahalı değildir üstelik aylarca bozulmadan durur. Kullanmadan önce kumun bir kısmına biraz su ekleyin ki çocuğunuz kumu farklı şekillere sokabilsin. Bu süre içinde eline saklama kapları, suyla oynarken kullandığı bazı gereçleri, küçük kürek ve kaşıklar verebilirsiniz. Fakat baştan çocuğunuza kumun asla etrafa atılmaması gerektiğini söylemeniz lazım. ilgi gösterdiğini görürseniz aynı şeyi evde de yapmayı düşünebilirsiniz. llk başlarda boya paletleriyle veya renkleri birbirine karıştırmakla baş edemeyebilir, hatta fırçayı kullanmak bile onun için başlı başına bir mücadeledir. llk başlarda sıvı boyalarla başlamak, parmak boyalarını seçmek veya bir süngerle baskı çalışmaları yapmak çok daha iyi olur.
  •  Fırçalarla iş yapabileceği seviyeye geldiği zaman yağlıboya ya da suluboya gibi boyalara geçebilirsiniz. Az miktarda sıvı boyayı küçük plastik kaplara koyabilir ve kapağını kapatıp üzerine fırça için küçük bir delik açabilirsiniz. Böylece sıvı boyaları kapalı bir kutu içinde tutmuş olursunuz. Her bir renk için ayrı bir kutu bulmanız iyi olur. Kısa boylu kalın fırçalar kullanmanız çocuğunuzun işini kolaylaştırır. Boyama kağıdı olarak duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz. Bunlar hem ucuzdur hem de boyayı içine iyice çeker, böylece boyanın kağıdın üstünden akma olasılığını azaltmış olursunuz. Üstelik bu tür kağıtları istediğiniz boyutlarda da kesebilirsiniz.
  • • Pastel boyalar resim yapmak için daha temiz bir alternatif olabilir ama yine de yeni bir oda dekorasyonu istemiyorsanız sürekli gözetim altında tutmanızda yarar vardır. Küçük pastel boyalar çocukların ellerine daha çok yakıştığından daha kullanışlı olur. Üstelik bu şekilde ellerinde kırılma ihtimali de azalır.