3-6 yaş bebek oyuncaklarıOyun ve oyuncak artık terapi yöntemleri içinde bile yerini aldı. Çocuğun yaşına göre uygun oyuncak kullanımının, çocuğun gelişimi üzerinde son derece önemli bir etkiye sahip olduğunu söyleyen Evlilik ve Çocuk Terapisti Uzman Psikolog Ramazan Şimşek, hangi yaşa hangi oyuncakların uygun olduğunu anlattı.

0–12 ay

İlk aylar özellikle sese karşı duyarlı olan çocuklar için çıngıraklar, müzikli oyuncaklar, ses çıkaran kumaşlar uygun oyuncaklardır. Kulakları hassas olduğu için oyuncakların çok yüksek ses çıkarmaması önemlidir. 3. aydan sonra görme ve dokunma duyusu artan çocuklar için renkli, elle kavranabilecek oyuncaklar ilgi çekicidir. Ayrıca bu dönemde çocuklar nesnelerin hepsini ağız yoluyla kavramak isterler. 6. aydan itibaren ise diş çıkartmaya başlayan çocuklar için kauçuk malzemelerden yapılmış oyuncakların da dahil edilmesi gerekir. Bu dönem sonuna doğru müzikli, sert kumaştan yapılmış, itilip çekilebilen elastik oyuncaklarla, oyun kutuları, üst üste konulabilen büyük ebatta oyuncaklar ve renkli bez arabalar eklenmelidir.

1-2 yaş

Bu yaş aralığı, çocukların fiziksel aktivitelerinin arttığı, yaratıcılıklarını ilk defa ortaya koydukları, artık diğer çocuklarla da oynamaya başladıkları, oyuncakların özellikleriyle ilgilendikleri ve taklit etme yeteneklerini kazandıkları bir dönemdir. Artık kendi çabalarıyla oyuncaklara yön vermek ve onlardan ses çıkarmak isterler. Oyuncak arabalar, kamyonlar, trenler, ziller, davullar, düdükler, boya kalemleri, resim kağıtları, oyun hamuru, müzik kutusu, kısa hikaye kitapları, küpler, insan maketleri, şekil kovaları ve kova-kürek takımları bu dönem için ideal oyuncaklardır. 2-4 parçalık yapbozlar da bu dönem sonunda kullanılabilecek oyuncaklardır.