Araştırmalara göre dünya nüfusunun yüzde 10’u solaktır. Çocuğunuzun henüz bebekken objeleri sol elinde tutması çocuğunuzun solak olacağı anlamına gelmez. Yapılan araştırmalara göre çocuğun 3-4 yaşına gelene kadar hangi elinin baskın olduğunun anlaşılamayacağı yönündedir. Fakat çocuğunuzun hangi elini kullanacağını anlamak için anne-baba olarak basit testler yapabilirsiniz.

  • Çocuğun kalemi, kaşığı, çatalı hangi eliyle kullandığına dikkatle bakın.
  • Çocuğa bir obje uzattığınızda hangi eli ile uzandığına dikkat edin.
  • Çocuk zıplarken ya da tek ayak üstünde dururken hangi ayağını tercih ettiğine bakın.

Sağ Elini Kullanması için Zorlamayın

Anne-babaların en sık yaptığı yanlışlardan biri de çocuğun solak olmasına karşı vermiş oldukları tepkilerdir. Bunlar içinde en önemlisi çocuğun sağ elini kullanmaya zorlanmasıdır. Bunun bir özellik olduğu ve değiştirilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Burada önemli olan ebeveynlerin yönlendiği elden ziyade çocuğun rahat ettiği eli kullanmasıdır. Solak çocuğun el tercihi değiştirilmeye çalışıldığında ciddi duygusal problemler ortaya çıkabilir. Sıklıkla karşılaşılan problemler ise; alt ıslatma, dışkı kaçırma, tırnak yeme, kekeleme, tikler ve okula gitmeyi reddetmeye kadar uzanan sorunlardır. Ayrıca solak çocukların sağ ellerini kullanmaları yönünde yapılan baskılar çocuklarda öğrenme güçlüklerine sebep olabilmektedir.

Bedeninin sol tarafını kullanan bireyler beyinlerinin sağ yarımkürelerini kullanırlar. Bu da çocuğun görsel-uzaysal algısının üstün olduğunu dolayısıyla müziğe, sanata ve resme olan yatkınlığını bize göstermektedir. Solak çocukların da başarılı olduğu hatta birçok yaratıcı sanatçının da solak olduğu unutulmamalıdır.