erkeğin sık masturbasyom yapması normalmi, 15 aylik bebeğin masturbasyon yapmasi normalmi


Çocuklarda mastürbasyon; çocuğun cinsel organıyla oynamasıdır. Çocuk cinsel organını eliyle elleyebilir veya bir yerlere sürtebilir. Genellikle 3-6 yaş arası çocuklarda görülür.

İlişki Psikoterapileri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog Seniha Naşit Gürçağ çocuklarda mastürbasyon konusunda bilgiler verdi.

Üç yaş dönemiyle birlikte çocuk bedenini ve cinsel organını merak ettiği bir döneme girer. Cinsel organına dokunmanın haz verdiğini keşfeden çocuk bir süre yeni, hoşuna giden bu davranışı tekrarlayabilir. Bu durum çocuğun bedenini keşfettiğini anlatan normal cinsel gelişimin bir parçasıdır. Ebeveynler bazen yetişkin gözüyle bu davranışı utanç verici veya rahatsız edici bulurlar. Oysa ki, bu normaldir.

Böyle durumlarda çocuğunuza kızmamalı, onu utandırıp kafasının karışmasına ve suçluluk duymasına neden olmamalısınız.

Eğer mastürbasyon, çocuğu sınıfta yapılan etkinlikten izole eden, oyun saatinde arkadaşlarından koparan, evde sürekli bir köşede kendi bedeniyle ilgilenip çevresine olan ilgisini azaltan bir davranış haline geldiyse bir keşiften ziyade, çocuğun yaşadığı duygusal bir rahatsızlık söz konusudur.

Bu durumda mastürbasyon bir kaçış ve rahatlama yöntemi haline gelmiş demektir. Bu çocuğun çevresinden kopmasına dolayısıyla kişilik ve psikososyal gelişiminin sekteye uğramasına neden olacağından uzman yardımı alınması gereken bir problemdir.

  • Çocuğun çevresinde ilgisini çekecek yeterince uyaranın bulunmaması,
  • Yeni bir kardeşin doğumu,
  • Anne baba ile yeterince zaman geçirememek,
  • Anne baba arasında yaşanan huzursuzluklar,
  • Çocuğun kendini güvende hissetmemesi,
  • Depresif veya kaygılı olması sıklıkla mastürbasyonun bir kaçış haline gelmesine neden olan unsurlardır.

Çocuklarda mastürbasyon konusunda aileler ne yapmalı?