3 buçuk yaşında çocuk sürekli cinsel organıyla oynaması çocuğun cinsel organı ile oynaması erkek bebeğin cinsel organı erkek bebeğin cinsel organı ne zaman oluşur çocuğun cinsel organını göstermesi kız çocukların cinsel organına dokunması erkek çocukların elinin pipisinde olması cocugum genital organıyla oynuyor


Çocuğunun cinsel organıyla oynadığını gören anne babalar panik olup, ne diyeceklerini ve ne tepki vereceklerini genellikle bilemiyorlar. Ebeveynler kimi zaman en doğru tepkiyi bulmak için araştırma yapıyor, kimi zaman da cinsel organıyla oynayan erkek çocuk olduğu için durumu önemsemiyor ve görmemezlikten geliyor.

Çocuklar neden cinsel organlarıyla oynarlar?
Cinsel organla oynama veya çocukluk çağı mastürbasyonu olarak adlandırılan durum, aslında çoğunlukla çocuğun rastlantısal olarak haz aldığını keşfettiği ve sonrasında devam ettirdiği bir davranış. Keşif durumunu fiziksel etkenler, dış uyaranlar ve elbette merak tetikliyor.

Genital bölgenin iyi temizlenmemesi ile oluşan rahatsızlık ve kaşıntı hissi, alerjik durumlar, pişik ve benzeri deri hassasiyetleri, dokusu veya bedeni sebebiyle çocuklarda rahatsızlık hissi yaratan iç çamaşırları ve kıyafetler çocukların fiziksel olarak cinsel organlarıyla oynamalarına sebep oluyor. Rastlantısal olarak genital organıyla oynamayı keşfeden çocuğa verilen tepkiler de durumu tetikleyebiliyor.

Cinsel organıyla oynayan erkek çocuk olduğu için gülmek ve konu üzerine espiri yapmak, kızmak ve/veya cezalandırmak da bu duruma neden olabiliyor. Kontrolsüz bir şekilde uzun süre çocuğu yalnız bırakmak yani ebeveyn ilgisizliği, huzursuz aile ortamı ve aşırı titiz bakım veren kişilerin, aşırı düzeyde genital bölgeyi temizlemesi ya da akranlarını model alması da diğer sebepler arasında sıralanabilir.