Çocuk korkuları çocukluk korkuları çocuk psikolojisi yaşlara göre korkular 12 18 aylık bebek 12 aylık bebek 8-9 aylık bebek 8 aylık bebek


Uzman Psikolojik Danışman Belin Güner Nas, her an bebeğinin, çocuğunun başına bir şey geleceğinden endişelenen ebeveynlerin bu davranışlarıyla çocuklarının beyninde bir endişe tesisatı kurduğu benzetmesini yapıyor ve ekliyor: “Bir gün o borulardan oluşan tesisat çalışmaya başlıyor. Çocuğun mizacındaki yatkınlık ya da yaşadığı travmatik olaylarla oluşan borular birleştiğinde endişe tesisatı çalışan ama hayat kalitesi düşük bir çocuk ortaya çıkıyor diyor.

Ebeveynlerin çocuklarını olası tehlikelerden korumaya çalışırken onların dikkatini istemeyerek de olsa o tehlikelerin üzerine çekebildiğini belirten Belin Güner Nas, yaş dönemlerine göre gelişen korkular konusunda şunları söylüyor: “Bebeğin doğar doğmaz ilk öğrendiği korku vücut temasını kaybetmek oluyor. Bu dönemde korkan bir çocuğa yapılacak ilk şey ona fiziksel temasla güven hissi vermek. 8-9 aylıkken bebek yabancılardan korkmaya başlıyor.

12-18 ay civarında ayrılık endişeleri başlıyor ve 2-3 yaşında en üst noktaya ulaşıyor. Ayrılık endişeleri genellikle kreşe başlarken de kendini gösteriyor. Yine 2-3 yaş civarında seslerle ilgili korkular oldukça yaygın … Tren, kamyon, gök gürültüsü, sifonun çekilmesi, elektrik süpürgesinin çıkardığı sesler çocuklarda korkuya neden olabiliyor.

Üç yaş civarında yok olma korkusu gelişmeye başlıyor. Yok olma korkuları, hayali yaratıklar, devler, şimşek, cadılar, fırtınalar şeklinde kendini gösteriyor. Bu dönemde bedeni ile ilgili korkular artıyor. Basit bir kesiği çok ciddi bir yaralanma olarak algılayabiliyorlar.