Çocuklarda korku yaşlara göre korku yaşlara göre çocuk korkuları çocuk korkuları çocukluk korkuları çocuklar neden korkar çocuklar nelerden korkar


Korku, gerçek ya da gerçek olmayan durum ya da tehlike karşısında aniden ortaya çıkan istenmeyen anti-sosyal bir davranıştır ve aslında organizmanın kendini korumak amacıyla gösterdiği normal bir tepkidir. Çocuklar korku durumunda korktukları cisim kişi veya olaydan uzaklaşır; ağlar, bağırır, titrer, kalp ritmi hızlanır ya da bunun gibi değişikler gösterir.

Çocuklar kendinden daha kuvvetli ve zararlı olabileceğini düşündüğü cisim ,kişi, hayvan yada olaylardan korkarlar ve genelde korktukları varlıktan daha güçlü olduklarını düşündükleri zaman o varlığa karşı korkuları azalır yada tamamen kaybolur. Buna örnek olarak, uzaktan su tabancısını görüp korkan çocuğun onu tanıyıp kullandıktan sonra bir korkusunun kalmaması ya da kendinden daha büyük bi çocuktan korkan çocuğun etrafında onu koruyacak biri olduğunda bu korkusunun azalması verilebilir. Genel olarak cinsiyete ve yaş grubuna göre korkular değişiklik gösterebilir.

Küçük çocuklar büyük çocuklardan ve kızlar erkeklerden daha çok korkarlar ve korkularını daha rahat ifade ederler. Yenidoğan döneminde çocukların pek çok korkuları vardır bunlar doğuştan gelmiştir ve refleks hareketleridir. Bebekler ancak 3 aydan sonra korkuyu algılayabilir ve bunlara tepki gösterebilir. Bu tepkiler genellikle ağlama ve titreme gibi hareketlerdir. Süt çocukluğu döneminde başlıca korku kaynakları, fiziksel desteğin kaybolması, beklenmedik şekilde ortaya çıkan ve çocuğun daha önce karşılaşmadığı yabancı durumlardır.