bebekle yolculukUçaklar dar ve çocuğunuz koltuğundan kalkamıyor. O birkaç saat geçmek bilmiyor, değil mi? Ebru Gülsel çocuğunuzla nasıl stressiz bir uçak yolculuğu geçireceğinizi anlattı.

Çocuğunuz yolculuğun sıkıcı ve zor olduğunu önceden bilmeli. Böylece hazırlıklı olur.

– Şık kıyafetleri valizde bırakın. Çocuğunuzun rahat ve sıkmayan kıyafetlere ihtiyacı var. El bagajınıza bir hırka veya kalın bir kazak koymayı ihmal etmeyin. Uçağın içi bazen soğuk olabiliyor.

– Uçuştan önce midesini rahatsız edebilecek türden yiyecekler yedirmeyin. Kabindeki alçak basınç mideyi rahatsız edebilir. En iyisi çocuğunuza makarna yedirmektir. Hem midesini rahatsız etmez, hem de uykusunu getirir.

– Çocuğunuzun kulakları hassas ise, kalkış ve inişlerde rahatsızlık çekebilir. Bu nedenle uçuştan yarım saat önce burun damlasıyla çocuğunuzun nefesini açın. Sakız çiğnemek de kulağın tıkanmasına engel olur.

– Çocuklar kabindeki kuru havaya yetişkinlerden daha çok tepki verir. Mukoza zarlarının kuruması boğaz ağrılarına sebep olabilir. En etkili yöntemse çocuğa bol bol su içirmektir. Kafein içeren içecekler ise su sökücüdür. Bu nedenle tuvalet ihtiyacını fazlalaştırır. Dolayısıyla çocuğunuzun kola içmemesine özen göstermelisiniz.

– Can sıkıntısını engelleyin! Sürpriz bir çanta hazırlayın. Çocuğunuz bunu uçakta açsın. ‘En önemli’ oyuncaklar mutlaka el bagajında bulunmalı.